13 червня 2014 року підрозділи українських збройних сил звільнили місто Маріуполь, що стало переломним моментом війни на Сході країни.

Дата: 13.06.2021 00:20

День визволення Маріуполя від російських окупантів встановлений за рішенням Верховної Ради України і відзначається 13 червня - Постанова № 3807 (971-VIII) від 2 лютого 2016 року «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2016 році».

З початку 2014 рока за один місяць (кінець лютого-березень 2014 року) відбулася стрімка анексія Кримського півострова і подальше військове вторгнення в східну частину України. 12 червня 2014 року російські бойовики контролювали вже близько 80% території Донецької та Луганської областей. Під контроль бойовиків потрапив і Маріуполь, місто з заводами оборонпрому і виходом до моря.

Місто є ключовим для Донеччини і досить значним для України. Він є портовим та індустріальним центром із металургійними комбінатами та машинобудівними заводами, осередком культури та мистецтва Донеччини. Місто Маріуполь має й надважливе стратегічне значення для оборони держави через виробництво місцевими підприємствами критично-важливих елементів бронювання військової техніки та одним з найбільших «морських воріт» України.

З середини квітня 2014 року будівля міської ради та інші ключові об’єкти на території міста були в руках місцевих сепаратистів та російських найманців. У центрі міста ними були перекриті декілька вулиць та облаштований укріпрайон. Дії місцевих силовиків були практично повністю паралізовані. Декілька сотень українських військових утримували лише Маріупольський аеродром.

Спецоперація звільнення міста була спланована та проведена протягом однієї доби з 12 та 13 червня. До операції було залучено 150 «азовців», 2 роти батальйону «Дніпро», 2 роти НГУ та спецпідрозділ МВС. Також допомагали місцеві активісти та члени «Правого сектора». Штурм розпочався близько 5 години ранку.

І вже ввечері,  13 червня 2014 року, над міською радою Маріуполя замайорів синьо-жовтий стяг.