Як українське законодавство захищає тварин від жорстокого поводження?
Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» визначено, що домашні тварини – собаки, коти та інші тварини, що протягом тривалого історичного періоду традиційно утримуються і розводяться людиною, а також тварини видів чи порід, штучно виведених людиною для задоволення естетичних потреб і потреб у спілкуванні, що, як правило, не мають життєздатних диких популяцій, які складаються з особин з аналогічними морфологічними ознаками, та існують тривалий час у їх природному ареалі.
При утриманні власники повинні дотримуватися наступних умов: забезпечити домашній тварині необхідні умови, що відповідають її біологічним, видовим та індивідуальним особливостям; дотримуватися санітарно-гігієнічних норм експлуатації жилого приміщення, де утримується домашня тварина (місце постійного утримання), та норм співжиття.
При утриманні домашніх улюбленців власники повинні також забезпечити своєчасне надання їй ветеринарної допомоги. У разі виникнення підозри на наявність у тварини захворювання особа, яка її утримує, зобов’язана негайно ізолювати таку тварину і звернутися до ветеринарного лікаря.
Що заборонено по відношення до домашніх тварин?
- Негуманне дресирування, дарування тварин як призи;
- Використання тварин у рекламі розваг і закладів харчування; використання диких тварин для фотографування;
- Залишати тварину без нагляду в автомобілі за температури +20°C або +5°C;
- Залишати тварину прив’язаною у громадських місцях, поблизу зупинок, біля магазинів тощо;
- Знущатися з тварин, цькувати та пропагувати жорстке поводження з ними;
- Побиття, травмування, отруєння тварин, цькування тварин на інших, використання тварин як мішені при стрільбі;
- Розведення птиці для фуа-гри;
- Жебракувати з тваринами, зокрема безпритульними;
- Прив’язувати тварин до машин/мотоциклів та примушувати до бігу.
Яке покарання передбачено за жорстоке поводження з тваринами?
За жорстоке поводження з тваринами винні особи несуть адміністративну (стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 299 Кримінальним кодексом України) відповідальність.
Як діяти?
У випадках виявлення жорстокого поводження з тваринами громадянам необхідно викликати представників Національної поліції для з’ясування всіх обставин справи та притягнення винної особи до відповідальності. Так, відповідно, до статті 32 «Про захист тварин від жорстокого поводження», органи Національної поліції України здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях, за дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері.
Автор: Управління внутрішньої та інформаційної політики ХОДА