Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Сьогодні, 14 січня, 150-та річниця від дня народження Василя Біднова

Дата: 14.01.2024 09:40
Кількість переглядів: 32

Фото без описуСьогодні, 14 січня, 150-та річниця від дня народження Василя Біднова (1874, с. Широке Херсонька губерня, нині Дніпропетровська область - 1935, Варшава, Польща) - історика церкви та козацтва, бібліографа, архівіста, педагога, культурного та громадського діяча, члена Української Центральної Ради, професора Українського вільного університету у Празі, співзасновника Січеславської Просвіти.

Постановою Верховної Ради України про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках 150-ліття Василя Біднова відзначатимуть на державному рівні.

Найбільший внесок Біднов зробив у дослідження церковної історії. Однак значну наукову цінність становлять і його праці, присвячені освіті, культурі, бібліографії, історіографії, архівознавству тощо.

Будучи палким захисником української мови, він наполягав на необхідності її використання в церкві. Так, зокрема, у своїй праці “Церковна справа на Україні” Біднов зазначає, що зараз серед нашого народу помітно зростають самосвідомість та повага до рідного слова, а разом із тим і бажання молитися на своїй, зрозумілій, мові. Він стверджував, що “для служби Божої вживати живу українську мову: це не тільки не порушує церковних догматів, не тільки не принижує православних обрядів, а навпаки - робить їх більш зрозумілими для народу і піднімає його релігійний настрій та почуття”.

У замітці “Освіта на Україні” Василь Біднов аналізує стан справ в українських школах XVI – XVIII століть, наголошуючи, що “справа освіти... стояла, порівнюючи з сусідньою Московщиною, дуже добре”. Успіхи шкільної освіти в Україні він пояснював високим рівнем національної свідомості. “Доки наше громадянство зоставлялося національносвідомим, доти високо стояли й наші школи, доти розвивалася й зростала вкраїнська національна культура”.

Говорячи про російський період поневолення України, вчений стверджує, що “російська школа не рахувалася з інтересами українського народу і дбала тільки про те, аби його сини та дочки забули про свій рідний край, його долю та батьківську мову”. У праці “Недоля школи на російській Україні у ХІХ ст.” Біднов наголошував, що “всі школи на Україні, від вищих до нижчих, були чисто московськими. Викладовою мовою була російська, користуватися рідною мовою не тільки не дозволялося, а навіть заборонялося”.

Василь Біднов з оптимізмом дивився на розвиток тогочасної освіти в УНР:

💬“Нема сумніву, що тепер, коли знову виникає на Вкраїні, виключно з ініціативи широких кол нашого громадянства, національна, близька народнім масам школа – нижча, середня і вища – на цю культуру буде звернено більше уваги, з нею будуть знайомитися всі, і тоді характерні риси старої української школи буде перенесено і на нову: вона буде щиро демократичною, цілком народньою, національно-українською, вона буде підтримувати рідну культуру, зміцнювати самосвідомість нашого народу й сили Вкраїнської Держави”.

Василь Біднов тісно співпрацював з митрополитом Іваном Огієнком, зокрема, у науковій та видавничій сферах. Крім того він підтримував зв’язок з відомими істориками, зокрема, з Дмитром Яворницьким, Володимиром Даниловим, Дмитром Дорошенком. При Міністерстві віросповідань УНР Біднов увійшов до складу комісії з перекладу Біблії українською мовою, а згодом як декан богословського факультету Кам'янець-Подільського Державного Українського університету керував її роботою. Головними принципами комісії при роботі над перекладом були близькість до грецького оригіналу та вживання живої української мови.

На честь Василя Біднова названі вулиці в Києві та Дніпрі.

💬“Коли поневолений народ зберігає свою батьківську віру, свою мову, свою культуру і міцно їх тримається, то він у своїх руках тримає ключі від своєї в’язниці; ключами тими він зможе відкрити двері своєї в’язниці і вийти на волю. Загубивши свою віру, мову, культуру, він позбавляється ключів до визволення і завжди буде невільником”, - зазначав Василь Біднов.

Пам’ятаймо та популяризуймо подвижників національного відродження!

Уповноважений із захисту державної мови


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь