У окупованому Джанкої представники так званого “центру е” незаконно провели обшук в будинку правозахисниці об’єднання “Кримська солідарність” та журналістки українського медіа “Ґрати” Лутфіє Зудієвої.
Вона висвітлювала судові процеси над політв’язнями та факти порушення прав людини в окупованому Криму.
Окупаційні силовики вдерлись з обшуком до будинку Лутфіє приблизно о 6-й ранку. Через дві години туди під’їхав ще один автомобіль без номерів, з якого вийшли силовики у масках і теж зайшли до будинку. Одразу до Джанкоя під’їхав адвокат Еміль Курбедінов, біля будинку Лутфіє зібрались родичі із сусідами. Але окупаційні “поліцейські” зачинили хвіртку у двір і почали знімати людей на відеокамеру. "Кримська солідарність" повідомляє, що на вимогу батьків впустити їх в будинок сина (чоловіка Лутфіє), окупаційні “співробітники” нічого не відповіли, виштовхнули жінку похилого віку і зачинили ворота, коли свекруха активістки спробувала зайти у двір.
Сам чоловік Зудієвої Сейтасан Чикієв прокоментував: “Я прокинувся від тупоту. Подивившись на камеру, зрозумів, що це правоохоронці. Перестрибнувши через паркан, вони відчинили хвіртку і ввійшли у двір. Гучно стукали у двері. Я попросив почекати, щоб ми вдягалися. Вони пред’явили ухвалу Київського районного суду [Сімферополя], про те, що будуть проводити “обстеження”. Але фактично відбувся обшук. Вони скрізь рилися, змусили витягувати речі, щоб їх оглянути”.
Окупаційні силовики вилучили у правозахисниці відеореєстратор, усі телефони, ноутбук та флешки. Потім повезли Лутфіє до “центру Е” в Сімферополі. Туди ж вирушив адвокат, який згодом прокоментував, що підстава для затримання залишається невідомою. За попередньою інформацією окупанти обвинувачують її нібито у “зловживанні свободою масової інформації”. Згодом Лутфіє відпустили, склавши адмінпротоколи, але попереду суди і постійний ризик чергового затримання.
Лутфіє Зудієву неодноразово переслідували за професійну діяльність. У липні 2023 року окупаційні силовики затримали її та оштрафували на 12 тисяч рублів за звинуваченням “в участі у масовому одночасному перебуванні громадян у публічному місці з метою подальшого висвітлення у ЗМІ”. Так окупанти розцінили те, що вона приїхала до Сімферополя, щоб висвітлювати судове засідання у справі заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла та братів Ахтемових.
У 2022 році її стаття “Вчинок і кара. Як із тортур і уривків фраз з’явилася справа Нарімана Джеляла про диверсії в Криму” увійшла в шорт-лист фіналістів премії української журналістики “Честь професії”. 20 лютого 2024 року Newsweek опублікував статтю Лутфіє “I Live in Crimea. I Go to Bed Fully Dressed Expecting Armed Men at Dawn”, де вона розповідає про злочини окупантів в Криму та репресії, зокрема тиск на корінний кримськотатарський народ, систематичні обшуки в будинках.
“У себе вдома, в Криму, я майже завжди лягаю спати одягненою; очікування того, що на світанку в будинок увірвуться озброєні люди, вкоренилося в моїй свідомості і змінило мій щоденний режим сну. Ви не просто чистите зуби і лягаєте спати, ви обов'язково заряджаєте свій телефон, фотоапарат, павербанк. Ти не можеш вимкнути телефон, навіть якщо він тобі набрид, або перевести його в "сплячий режим" на ніч, тому що в будь-який момент може прийти повідомлення про черговий обшук або затримання”, - коментувала Лутфіє у статті.
Представництво засуджує незаконне затримання Лутфіє Зудієвої та вимагає негайного припинення переслідування журналістки та правозахисниці та будь-які форми перешкоджання її професійній діяльності.
Закликаємо міжнародне товариство відреагувати та засудити системні переслідування журналістів в окупованому Криму.
Окупантам не місце на українському півострові — лише деокупація Криму зможе зупинити порушення прав людини та переслідування наших громадян!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим