Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Сьогоднішня історія про уродженку Криму, пенсіонерку Галину Довгополу, яку незаконно затримала рф у листопаді 2019 року, звинувативши її в нібито “державній зраді”. Жінка перебуває у неволі та скаржиться на жахливі умови утримання

Дата: 23.02.2024 20:22
Кількість переглядів: 58

Фото без описуУ березні цього року Галині буде 69 років. Вона є однією із найстарших політичних в'язнів, яких утримує Росія.

Уся справа Галини є сфабрикованою — насправді пенсіонерку переслідують із політичних причин. Жінка від початку окупації Росією півострова залишалася з чіткою проукраїнською позицією та відкрито критикувала окупантів. Затримання літньої людини з проблемами зі здоров’ям є черговим злочином Російської Федерації, за який вона обов'язково нестиме відповідальність

🔹 Життя до затримання

Галина Павлівна Довгополова уродженка Бахчисараю, до арешту проживала поблизу Севастополя, в селищі Кача. Має доньку та декількох онуків, які проживають на материковій частині України. Від початку окупації різко висловлювалась проти Росії, критикувала людей, що підтримували окупаційний режим. Як повідомляла жінка, вони з дочкою часто зазнавали цькувань за свою безкомпромісну позицію. Побоюючись за родину, вона змогла переконати доньку з онуком виїхати з окупованого Криму з міркувань безпеки.

У 2019 році в Галини народилася онука, тому вона відвідала Київ. У майбутньому ця частина її біографії буде використана окупантами проти неї — традиційно візити жителів Криму до столиці України розглядаються окупантами як привід для занепокоєння щодо їхньої “політичної позиції”.

🔹 Що вигадали окупанти?

Окупанти затримали її у листопаді 2019 року та інкримінували “державну зраду”. Всі засідання окупаційних “судів” проходили під грифом “таємно”, пропагандистські медіа називали її “секретною шпигункою”. Зважаючи на те, що жінку судили за обвинуваченням у “держзраді”, вся її справа є засекреченою. Санкція статті передбачає безальтернативне покарання у вигляді позбавлення волі строком від 12 до 20 років.

У листопаді 2019 року жінку затримали біля її будинку, звинувативши у “таємній співпраці з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України з метою виконання розвідувальних завдань” і нібито зборі даних про окремий авіаційний полк Чорноморського флоту. 27 листопада того ж року окупаційний “суд” Севастополя обрав стосовно Галини Довгополої запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Її вивезли до СІЗО Лефортово у Москві, а напочатку 2021 року повернули до СІЗО Сімферополя.

24 березня 2021 року суддя окупаційного “суду” визнав жінку винною й засудив до 12 років ув’язнення в колонії загального режиму й року обмеження волі. На початку вересня Довгополу етапували з окупованого Криму до Краснодарського краю. Наразі незаконно засуджену жительку Криму утримають у ВК-1 у Владимирській області РФ.

🔹 Чому Галину Довгополу затримали насправді?

18 травня 2014 року одне українське інтернет-видання опублікувало матеріал з інтерв’ю Галини Довгополої, в якому стверджувалося, що вона переконала доньку і онука переїхати на материкову частину України через побоювання за них. В інтерв’ю жінка критикувала окупаційний режим та відверто засуджувала людей, які його підтримали. Це, звісно ж, не задовольнило окупантів.

Цілком очевидно, що єдиною реальною причиною затримання пенсіонерки є винятково її проукраїнські переконання. Крім того, жінка підтримувала зв’язок з волонтерськими українськими організаціями, що діяли на підконтрольній Україні території.

🔹 Де зараз Галина Довгопола?

Наразі незаконно засуджену пенсіонерку тримають у ВК-1 у Владимирській області РФ. Там вона не отримує належної медичної допомоги, що вже призвело до серйозних ускладнень зі здоров’ям: Галина дуже схудла, отримала гастрит, а під час етапу до російської в’язниці обморозила пальці ніг. Також зважаючи на хронічні захворювання, строк перебування в неволі може виявитися для неї смертельним.

До цього жінка навіть піддавалася фізичним знущанням: у попередньому місці ув’язнення, у СІЗО “Лефортово”, її неодноразово била співкамерниця.

“24 березня 2020 р. мені намагалися зламати три середніх пальці на правій руці. У мене міцні кістки й ніколи жодних переломів не було, але здуття, посиніння й дикий біль мені забезпечили тижні на два. Це був день вироку першого суду. Чи це збіг, чи це було заплановано, але цього дня конвоїри поводилися зі мною гірше, ніж гестапо: мене кидали до машини й тягнули з машини, кричали матом. До трьох опухлих пальців додалися багряні синці на обох руках, а я сміялася їм в обличчя — 12 років тюрми!”, — розповідь Галини Довгополої із Сімферопольського СІЗО.

🔹 Галина Довгопола про Україну

Жінка є втіленням стійкості та відважності, оскільки попри нелюдське поводження з нею та жахливі умови утримання, вона досі зберігає оптимізм та мріє повернутися до рідних. Політув’язнена пише листи, в яких розповідає, як тримається в неволі.

“Ви не думайте, що я тут “убита горем”. Ні, я жартую, посміхаюсь. Я чищу сніг, прибираю, коли чергую. Я малюю, читаю, пишу. Дуже багато друзів серед ув’язнених та знайомих різних національностей. Всі називають мене “Ба”. Молодих змушую одягатися тепліше в сильний мороз”.

Ні тортури, ні катування та знущання окупантів не зламали дух політув’язненої. У своїх листах вона висловлює надію на краще та ділиться любов’ю до України. "Якщо я виживу (все ж вік), то моя дорога тільки до України”, “Одного прошу я від усіх — жодного збирання грошей для мене! Допомога — лише широкий розголос і нагадувати уряду України, щоби політв’язнів не тримали під “сукном”. А ми тут чекаємо й кожен із нас бореться за життя, щоби не “померти в Росії” за колючим дротом. Просимо всіх не забувати про нас! Слава Україні!”, — писала Галина Довгопола у 2021 році.

🔹 Справа Галини Довгополої — це не перша спроба переслідування і залякування жінок у окупованому Криму. Протягом всього періоду тимчасової окупації за надуманими приводами та звинуваченнями переслідували десятки жінок — активісток Ларису Китайську, Лютфіє Зудієву та Муміне Салієву, адвокаток Лілю Гемеджі та Еміне Авамілеву, матерів та дружин політичних в’язнів. Але вперше окупанти звинуватили у нібито “шпигунстві” та незаконно засудили саме Галину. На той час їй було 66 років. Це доводить, що спротив окупантам в Криму демонстрували люди різної професійної діяльності, різного віку, статі, релігії, походження. Та їх всіх об’єднувала любов до України, вірність своїм цінностям і принципам, сила духу протистояти ворогам та говорити правду.

***

Матеріали підготовлені в рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Інформаційна кампанія є частиною заходів до Дня спротиву окупації Криму.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь