Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Історія про активіста Олександра Тарапона, у березні 2022 року позбавленого волі окупаційним “судом” за так звану “дискредитацію російської армії”.

Дата: 28.02.2024 17:05
Кількість переглядів: 55

 Фото без опису

Випадок Олександра – один з перших, коли в окупованому Криму незаконно застосували кримінальне переслідування й ухвалили реальний вирок у “справі”, пов’язаній нібито з “дискредитацією армії РФ”. До цього окупаційна адміністрація здебільшого незаконно притягувала людей до адміністративної відповідальності та виписувала штрафи.

🔹 Життя до затримання

Олександр Тарапон — активіст, мешканець Алушти. Після окупації Криму Росією у 2014 залишився разом із дружиною та маленькою донькою на півострові. Не підтримав псевдореферендум та всіляко протидіяв російській пропаганді. Про початок повномасштабної війни 24 лютого 2022 року дізнався разом із дружиною від родичів та знайомих, які живуть поблизу Києва. На Київщину заходили танки росіян — сім’ї Тарапона про це розповідали телефоном у режимі реального часу. Після початку повномасштабного вторгнення Олександр активно висловлював свою позицію проти окупантів, розклеював по місту антивоєнні листівки та порівнював напад на Україну з діями гітлерівців під час Другої світової війни. Дружина Тарапона, Адель, після початку повномасштабного вторгнення надавала психологічну підтримку українцям, які перебували в зоні бойових дій.

🔹 Що вигадали окупанти?

21 жовтня 2022 року “суд” визнав Олександра винним у нібито поширенні фейків про російську армію та засудив до 2,5 років ув’язнення.

До того окупанти провели незаконний обшук у квартирі та затримали чоловіка, згодом помістили в ізолятор тимчасового тримання на 14 діб. Потім були семигодинні допити з “начальником слідчого комітету”, “представниками” окупаційної ФСБ. Потім Олександра відпустили. Навіть не обрали запобіжного заходу, тож подружжя деякий час вільно пересувалося окупованим Кримом. “Суд” переносили, перше засідання відбулося тільки влітку. Вирок мали оголосити у вересні, але дату знов перенесли. Але згодом Олександра таки незаконно відправили за ґрати.

“Кримінальну справу ще не відкрили, але слідчі дії вже проводили. Порушення на порушенні. Але це мало кого хвилює", — пояснювала Адель.

Окупанти взяли його під варту одразу ж у залі “суду”. Існування пом'якшувальних обставин (малолітня дитина, матір похилого віку) “суд” проігнорував. Строк ув’язнення, який дав Тарапону “суддя” , виявився на півроку більшим, ніж початково вимагала окупаційна “прокуратура”.

🔹 Чому Олександра Тарапона затримали насправді?

Олександр Тарапон активно чинив спротив російським окупантам від перших днів окупації Кримського півострова, а після повномасштабного вторгнення — розклеював в Алушті та прилеглих населених пунктах антивоєнні листівки.

Через це 21 жовтня 2022 року чоловіка незаконно засудили нібито за “публічне поширення неправдивої інформації про використання збройних сил РФ” (207.3 КК РФ) до 2,5 років позбавлення волі в колонії суворого режиму.

В антивоєнних листівках Тарапон звертався до матерів російських військових, даючи посилання на сайт “Шукай своїх”. Також він написав на паркані будинку родича своєї дружини, який воював проти України: "Тут мешкає воєнний злочинець, вбивця дітей", — і поруч розклеїв антивоєнні листівки. Коли вони це побачили, викликали поліцію та написали донос на жінку Олександра — Адель. На той час Адель з Олександром задля безпеки жили за двома різними адресами. Відтоді до жінки почали приходити окупаційні силовики — адресу і номер телефону дізналися від заявників. Жінка жила з донькою, тому окупанти погрожували викликати органи опіки, щоб вилучити дитину, загрожували вбити собаку, штовхали та чинили тиск. Потім вони провели обшук і у квартирі, де мешкав Олександр. Чоловік сам відкрив окупаційній “поліції” двері. У квартирі силовики знайшли листівки та затримали Олександра за правду, проукраїнську позицію та сміливість відкрито говорити про злочини окупантів.

🔹 Де зараз Олександр Тарапон?

Наприкінці грудня 2022 року чоловіка незаконно етапували до Росії. Станом на початок літа 2023 року Олександр знаходився у виправній колонії №3 Ставропольського краю РФ. Його тричі відправляли до штрафного ізолятора за “злісні порушення правил внутрішнього розпорядку”, які насправді провокувало керівництво колонії. Зі слів родини з ним важко зв’язатися, половина листів не надходить. Окрім цього Олександр не отримає медичної допомоги, якої потребує.

"Але мені ще складніше уявити, в якому стані зараз Сашко, що йому доводиться погоджуватися на умови тюремників. Вони його провокують, у них абсолютна влада в колонії, і це точно не влада закону", — розповідала Адель.

🔹 Олександр Тарапон та Україна

Олександр Тарапон — один з перших в окупованому Криму, кого окупанти незаконно засудили за “дискредитацію збройних сил РФ”. Насправді ж, чоловік чинив спротив в окупованому Криму з 2014 року, а також відкрито виражав солідарність з материковою частиною України після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

“Втратити свободу не так страшно, як втратити в собі людину”, — казав Тарапон після затримання у березні 2022.

“Не можна було мовчати та не діяти, коли страждає мій народ, моя країна, моя сім'я”, — слова Олександра, які є потужним свідченням того, що спротив в окупованому Криму був, є і буде, допоки останній окупант не залишить українську землю.

***

Матеріали підготовлені в рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інформаційна кампанія є частиною заходів до Дня спротиву окупації Криму.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь