Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Сьогодні розповідаємо про кримськотатарського активіста, журналіста, співзасновника та координатора “Кримської солідарності”, Сервера Мустафаєва, якого у 2018 році незаконно заарештували окупанти

Дата: 06.03.2024 08:17
Кількість переглядів: 25

Фото без описуСьогодні розповідаємо про кримськотатарського активіста, журналіста, співзасновника та координатора “Кримської солідарності”, Сервера Мустафаєва, якого у 2018 році незаконно заарештували окупанти, згодом оголосивши йому вирок — 14 років позбавлення волі — за сфабрикованим обвинуваченням в “організації терористичної діяльності”.

🔹 Життя до затримання

Сервер Мустафаєв народився у 1986 році в Узбекистані. Через деякий час родина повернулася в Крим, у місто Бахчисарай. Там Сервер закінчив школу та вступив у Бахчисарайський будівельний технікум при Національному аграрному університеті (молодший спеціаліст з експлуатації обладнання і систем газопостачання). Пізніше навчався у Київському національному університеті за фахом “Теплогазопостачання і вентиляція”. Після інституту працював продавцем та менеджером у салонах зв’язку. У 2014 році став керівником-партнером мережі пекарень. Був також громадянським журналістом та одним з координаторів “Кримської солідарності”. Сервер Мустафаєв вів активну громадську діяльність у Бахчисараї – організовував дитячі свята, громадські заходи, допомагав малозабезпеченим сім’ям. Він також займався системним моніторингом ситуації в окупованому Криму та висвітлював у медіа політично вмотивовані “судові процеси”.

🔹 Що вигадали окупанти?

2018 року окупанти перервали засідання “Кримської солідарності”, на якому був присутній Сервер Мустафаєв. “Співробітники” окупаційної поліції протримали учасників у приміщенні близько 7 години та письмово відібрали персональні дані, зробивши це умовою для виходу з будівлі. 21 травня 2018 року окупаційні силові структури розпочали обшук вже у будинку Мустафаєва, після чого активіста заарештували, вилучивши документи та електронні пристрої. Наступного дня на закритому засіданні “суду” в Сімферополі Сервера Мустафаєва залишили під вартою у зв’язку з обвинуваченням в “участі у діяльності терористичної організації” та “підготовці до насильницького захоплення влади”. Згодом, вже у ростовському суді, окупанти незаконно засудили Мустафаєва до 14 років позбавлення волі.

Наразі щодо Сервера відбулися вже три судові засідання за адміністративними позовами до різних СІЗО. Перший суд стосувався СІЗО з Сімферополя: був обшук, відібрали Коран і його особисті папери. Після задоволення клопотання все це повернули родині. Другий суд був, поки Сервер перебував у Новочеркаську, подавав позов на “неналежну медичну допомогу. Третій позов, який він подавав на СІЗО, не задовольнили. Останній суд був щодо Рязані, коли він був на етапі, і в нього відібрали особисті речі.

🔹 Чому Сервера Мустафаєва затримали насправді?

Сервер Мустафаєв публічно виступав на захист жертв політичних переслідувань, висвітлював порушення прав людини в окупованому Криму. З 2014 року, після того, як його співвітчизники почали стикатися з беззаконням з боку окупаційних силових структур, Сервер почав активно допомагати їхнім сім'ям. Мустафаєв був співзасновником і координатором “Кримської солідарності”, діяльність якої спрямована на надання юридичної, матеріальної та інформаційної допомоги сім'ям політв'язнів Криму, а також викрадених і зниклих мусульман.

За словами Сейтумера Сейтумерова, кримськотатарського активіста, журналіста й друга Мустафаєва, арешт Сервера був показовим та за логікою окупантів мав дезорієнтувати “Кримську солідарність”, яка залишилася без координатора. Однак ефект був протилежним. Після затримання Мустафаєва до організації доєдналося ще більше активістів.

🔹 Де зараз Сервер Мустафаєв?

Наразі відомо, що Сервер Мустафаєв перебуває у виправній колонії №1 Тамбовської області РФ.

Нещодавно окупанти перевели Мустафаєва в ССУ (суворі умови утримання), через що його не виводять з камери на навчання: на початку 2023 року Сервер Мустафаєв зміг вступити на юридичний факультет на заочну форму. Окрім обмежень у навчанні Мустафаєв не отримує регулярних посилок від сім’ї.

🔹 Сервер Мустафаєв і Україна

Попри суворі умови утримання Сервер і сьогодні залишається активістом та займається правозахисною діяльністю: наприклад, допомагає своєму сусіду по камері повернути дитину, яку в того відібрали, коли забрали у в'язницю.

“Хай як Росії не подобається наше прагнення захищати себе — ми ніколи не станемо вашими рабами й підкореними”, — говорив Мустафаєва на “суді” 16 вересня 2020 (у день оголошення вироку), — Неможливо жити просто і мовчки, наче нічого й не сталося: не лізти в політику, залишатись глухим і сліпим за очевидної несправедливості, якій формально надали форму закону, яка є ніщо інше, як беззаконня. Безглуздо думати й розраховувати на світле майбутнє після беззаконня, що сталося з боку РФ 2014 року. Знайдіть у собі сили подивитися правді у вічі — за вас цього ніхто не зробить”.

Він продовжує відстоювати свою позицію, подає численні скарги на СІЗО та пише щоденники:

“Щоденники є одним із засобів моніторингу і документації правопорушень, що відбуваються з ним у місцях утримання: з моменту свого затримання він змінив шість слідчих ізоляторів. Щоденники будуть розтиражовані, а отже велика кількість людей зможуть дізнатися про реальний стан речей не лише в російських судах, а й в російських ізоляторах, — це допоможе чинити тиск [на окупаційні адміністрації], аби покращити ситуацію”, — зауважила адвокатка активіста Ліля Гемеджі.

Також вона неодноразово порушувала тему жорстоких умов утримання Сервера: коли його поміщали до штрафного ізолятора, йому не давали пити, вилучали у нього книги, зокрема Коран. В лютому 2024 року стало відомо, що окупанти погіршили умови утримання Серверу Мустафаєву в колонії Тамбовської області. Тепер він не може навчатися заочно. Також його поставили на профоблік як нібито “схильного до тероризму”.

За словами Сервера, його переведення у такі умови окупанти пояснили так: “Нічого особистого, просто через тяжкість статті”. Крім того, в нього почалися проблеми із зором — читає та пише він лише в окулярах. Ще раніше правозахисники повідомляли, що Сервер Мустафаєв вимушений чекати черги до кардіолога попри біль у серці та задишку.

Позбавлення волі кримськотатарського правозахисника Сервера Мустафаєва є необґрунтованим та порушує міжнародне право.

***

Матеріал підготовлений у рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно з Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Інформаційна кампанія є частиною заходів до Дня спротиву окупації Криму.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь