10 років Спротиву. Історія кримчанина Олега Приходька, якого окупанти незаконно засудили до 9,5 років колонії суворого режиму та звинуватили в нібито “підготовці до терористичного акту і незаконному виготовленні вибухових речовин”.
Життя до затримання
До затримання Олег Приходько проживав у селищі Оріхове Сакського району Криму. Заробляв, в основному, зварюванням по металу і ковальською справою. Після захоплення півострова у 2014 році Приходько виражав спротив окупантам: він написав відмову від окупаційного паспорта, і відкрито обурювався на окупацію Криму. У червні 2016 року Приходька заарештували на три доби за українські номери на автомобілі, на той час вже насильницьки заборонені для використання в окупованому Криму.
Що вигадали окупанти
Олег Приходько був затриманий 10 жовтня 2019 року в окупованому Криму за підозрою в нібито підготовці “теракту” на півострові. У його гаражі окупаційні “правоохоронці” начебто знайшли вибухівку. У “суді” він заявив, що йому її підкинули співробітники ФСБ. Спочатку Приходька незаконно засудили на 5 років нібито за підготовку терактів, згодом російський суд додав ще 4,5 роки ув’язнення. Цього разу чоловіка звинуватили у “пропаганді тероризму та реабілітації нацизму”. Приводом для нових “справ” стали доноси сусідів по камері, з якими Приходько відбував термін у в’язниці.
Чому його затримали насправді
Олег Приходько брав участь в Євромайдані в Києві, до 2014 року входив до однієї української партії, чию діяльність на півострові окупанти заборонили, назвавши діяльність цієї партії “загрозою національній злагоді, громадській безпеці та правопорядку”. Після окупації Криму співробітники ФСБ попередили Приходька про “неприпустимість екстремістської діяльності”. У червні 2016 року в Саках співробітники російської ДІБДР зупинили Олега Приходька через українські номерні знаки на автомобілі. Він не змінив техпаспорт та автомобільні номери на російські, хоча з 2016 окупанти насильницьки запровадили цю практику. Також ймовірною “причиною” для затримання стало татуювання чоловіка, вивіска на своєму будинку у Саках державного прапора України, нібито “спроба терористичного акту та підготовка до підпалу генконсульства РФ у Львові”.
“Вирок” окупантів цілком несправедливий і є підтвердженням факту засудження громадян України за їхню проукраїнську позицію та небажання миритись з окупаційним режимом.
Де зараз Олег Приходько?
Наразі Олег Приходько перебуває у СІЗО-1 Краснодара. У камері ще 29 людей, а ліжок приблизно 20. Ув'язнені сплять по черзі та постійно хворіють. Приходьку не надають жодної медичної допомоги, не передають ліки, а посилки відібирають.
Також чоловіка регулярно відправляють у штрафний ізолятор.
"Скільки він там перебуває в Краснодарі, його постійно то сім діб, то три дні, вийде — знову на 15 діб у ШІЗО. Над ним знущаються, його просто вбити хочуть... Його пресують, його залякують, залякують нами: говорять про те, що зараз підкладуть нам що-небудь. "Де твоя Україна? Твої родичі тут саме сидітимуть. Дружина з донькою будуть тут саме сидіти. Підкинемо що-небудь і все"... Там такий пресинг страшенний, що можна на себе набрати все що завгодно. Але він нічого не брав на себе", — розповідала його донька.
"Батько завжди був чесною, доброю і порядною людиною. До арешту всі так і говорили, зверталися за допомогою. А після затримання він став для всіх “терористом", — говорила вона.
Попри тортури, залякування та систематичний пресинг у російській в’язниці Олег Приходько продовжує чинити спротив окупантам. Він вірний своїм цінностям та принципам та щодня бореться за своє життя з вірою у звільнення та повернення до рідного Криму.
***
Матеріали підготовлені в рамках інформаційної кампанії #10роківСпротиву спільно Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Інформаційна кампанія є частиною заходів до Дня спротиву окупації Криму.
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим