Сьогодні день народження Нарімана Джеляла. Свої 44 він знову зустрічає не у колі сім’ї та друзів — росія позбавила його, як і сотні наших людей, такої можливості. Вже понад два роки Наріман Джелял ув’язнений росією.
Сьогодні день народження Нарімана Джеляла, Першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, журналіста, викладача, політолога, якого окупанти незаконно затримали після участі в Інавгураційному саміті Кримської платформи у 2021 році. Свої 44 він знову зустрічає не у колі сім’ї та друзів — росія позбавила його, як і сотні наших людей, такої можливості. Вже понад два роки Наріман Джелял ув’язнений росією.
Окупанти незаконно затримали його по поверненню до рідного Криму після участі в саміті Кримської платформи. Попри численні публічні погрози переслідуванням за “посягання на територіальну цілісність рф” окупаційних адміністрацій напередодні, Джелял тоді вирішив брати участь у заході та повертатися назад на півострів
“Нещодавно відвідав установчий саміт “Кримської платформи”, яку вкрай негативно оцінює російська влада. Були публічні погрози окупантів про переслідування учасників “Кримської платформи”, попри подібні заяви й погрози, я повернувся додому. У мене не виникає жодної думки, незважаючи на наявний стан справ — моя “кримінальна справа”, з якою я абсолютно не згоден, — немає найменшого бажання залишати Крим і свій власний будинок”, — пояснював у суді Джелял.
За сміливість публічно говорити про злочини окупантів, відвагу повернутись до окупованого Криму після участі в саміті Кримської платформи, правду та вірність Україні Першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу незаконно засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом у 700 тисяч рублів
“Я вважаю всі звинувачення неправдивими. Мене переслідують за мою журналістську та публічну політичну діяльність. Я міг зазнати цього кримінального переслідування ще з 2014 року, але кожного разу, незважаючи на подібні загрози та прохання залишити територію Криму з боку моїх друзів, я повертався додому на свою батьківщину”, — висловлював думку Наріман Джелял.
Він із сім’єю не мав наміру залишати рідний півострів: попри заборону окупаційним режимом діяльності Меджлісу кримськотатарського народу та тиск та переслідування жителів півострова, зокрема кримських татар, залишився жити в окупації, поруч зі своїм народом, висвітлюючи злочини окупантів у Криму.
Для кримських татар Наріман Джелял став прикладом стійкості та вірності своїм принципам, для усіх жителів окупованого Криму — символом боротьби за право жити на рідній землі. І право це він до останнього відстоював.
Джеляла заарештували 6 вересня 2021 року. Окупаційний “суд” у Криму висунув йому та активістам Азізу та Асану Ахтемовим обвинувачення у диверсії: за два тижні до цього хтось пошкодив газопровід у селі Перевальне, окупаційне “слідство” мало знайти (точніше винайти) винних.
Рік потому, у 2022, адвокатом Джеляла був опублікований список того, що, зі слів окупаційного прокурора в судовому засіданні, є “доказами, що підтримують позицію обвинувачення”. Насправді ж росія навіть не приховує, що Наріман Джелял переслідувався за громадську та політичну діяльність в Україні, зокрема, в контексті Кримської платформи, за участь у житті кримськотатарського народу та реалізації проєктів, спрямованих на захист прав людини.
“Поїздка на саміт Кримської платформи — лише привід. Вони звинуватили мене тільки тому, що керуючись своїми внутрішніми переконаннями, я не мовчав, називаючи суспільно-політичні явища та події, що відбувалися в Криму з 2014 року, своїми іменами. Називайте окупацію “приєднанням”, війну — “спецоперацією”, а політичні репресії — “правосуддям”, — від цього протиправність, а найчастіше і підлість, мерзенність багатьох нинішніх явищ своєї суті не змінює”, — зазначив Наріман Джелял у своєму останньому слові на суді.
Історія Нарімана Джеляла свідчить про невичерпне свавілля російських окупантів, про систематичне безкарне порушення міжнародного гуманітарного права, та підтверджує той факт, що росія продовжуватиме незаконно утримувати, депортувати, вбивати українських громадян та загарбувати інші території, якщо не чинити їй спротив.
Лише деокупація Криму та всіх українських територій зможе гарантувати цю безпеку, гарантувати захист прав всіх українських громадян
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим