Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

18 травня 1944 року під дулами автоматів понад 200 тис. кримських татар — переважно жінок, дітей і літніх людей — загнали у товарні вагони та вислали у спецпоселення і трудові табори Узбекистану, Казахстану на далекий схід Росії, зокрема на Урал.

Дата: 18.05.2024 10:58
Кількість переглядів: 37

Фото без опису

Після закінчення Другої світової війни тисячі кримськотатарських чоловіків, що були на фронті, також були депортовані з Криму. Через довгий шлях до місць заслань люди помирали через спрагу і голод, а тіла померлих не ховали, залишаючи їх просто в полі.

У перші роки внаслідок хвороб та голоду на нових місцях загинуло до 46% кримських татар. Вцілілим не дозволяли покидати межі спецпоселень навіть заради медичної допомоги.

Кримськотатарські культурні пам’ятки радянська влада вилучила або зруйнувала, майно та господарства кримських татар розграбували, а їхні опустілі доми були заселені переселенцями здебільшого з росії.

Станом на 1948 р. було перейменовано більше 80% автентичної топоніміки Криму. Тільки з 1989 року кримським татарам вдалось повернутись на Батьківщину — після років регулярних протестів, арештів, заборон і переслідувань.

Тема депортації стала однією з провідних у творчості кримських татар. Сьогодні спільно з видавництвом кримськотатарської літератури Kitap Qalesi розповідаємо про тему депортації в творчості Шаміля Алядіна, Ервіна Умєрова, Ідріса Асаніна, Уріє Едемової, Шер'яна Алі та Аблязіза Велієва.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Український інститут книги 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь