Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

27 ТРАВНЯ НАРОДИВСЯ Панас Саксанаський – яскравий представник роду Тобілевичів, який мріяв про роль Отелло

Дата: 27.05.2024 12:55
Кількість переглядів: 67

Фото без опису

27 травня 1859 року народився Панас Саксаганський.

Національна пам’ять українського народу зберегла багато прізвищ відомих родів, які зробили внесок у розвиток певної галузі культури: Ханенки, Драгоманови, Косачі, Грушевські…

Коли ж йдеться про витоки українського театру, то ланцюжок асоціацій «Єлисаветград – «Наталка Полтавка» – перший професійний театр» неодмінно приведе нас до сім’ї Тобілевичів. Ну, пригадуєте? «У Карпа Адамовича і Євдокії Зиновіївни було шестеро дітей, четверо з яких стали корифеями українського професійного театру». Четверо
рідних людей з різними псевдонімами, але зі спільною метою. І якщо старшого з цього квартету – Івана Карповича – знає кожен, хто вчився в українській школі (завдяки безсмертним хітам із програм восьмого і одинадцятого класів), то про інших трьох поза професійними колами згадують значно рідше. Тож сьогодні, в день народження
наймолодшого з роду Тобілевичів – Панаса – відновимо баланс і пригадаємо цікаві факти з його творчої біографії.

Фото без опису

  1. Псевдонім Саксаганський утворив від назви містечка Саксагань, у якому народилася його мати Євдокія.
  2. У дитинстві рідні називали майбутнього драматурга Фанею. Під впливом батьків у хлопчика рано виявився талант комедійного актора.
  3. Його одногрупниками у Єлисаветградському земському реальному училищі були Євген Чикаленко й Олександр Тарковський. Олександрова сестра Надія була акторкою і дружиною Івана Карпенка-Карого – старшого брата Панаса Саксаганського.
  4. За прикладом брата Миколи спочатку хотів побудувати кар’єру військового. Після Одеської юнкерської школи служив у 58-му Празькому піхотному полку. Проте, скоро змінив думку і серйозно зайнявся акторською діяльністю у трупі Михайла Старицького.
  5. 1890 року очолив власну трупу “Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом П.Саксаганського”, яка у 1900 році ввійшла до об’єднаного
    театрального колективу “Малоросійська трупа М.Кропивницького, під керівництвом П.Саксаганського, М.Садовського за участю М.Заньковецької”. Пізніше Панас Саксаганський гастролював у складі різних театральних труп.
  1. У роботі над роллю дотримувався реалістично-психологічного методу. Для цього багато спостерігав за звичайними людьми. Працюючи над роллю, дбав «логіку
    типу» – єдність і вмотивованість слів, рухів, міміки персонажа.
  2. Головною ознакою професійності актора Панас Саксаганський вважав голос та дикцію. Для цього радив читати скоромовки та гекзаметри з «Іліади» та «Одіссеї».
  3. Блискучий комедійний актор Панас Саксаганський марив роллю Шекспірового Отелло, для цього навіть переклав твір українською мовою.
  4. Панас Саксаганський втілив у життя 107 персонажів. Найвідоміші серед них: Возний Макогоненко («Наталка Полтавка»), Протасій Пеньонжка («Мартин Боруля»), Копач
    («Сто тисяч»), Стецько («Сватання на Гончарівці»), Голохвостий (“За двома зайцями”) та ін.
  5. Панас Саксаганський – автор знаменитого монологу Свирида Петровича Голохвостого: «Єжелі человєк подимется своїм умом вище лаврської колокольні…».
  6. 1918 року Панас Саксаганський став директором, режисером та актором Народного театру в Києві.
  7. Роль Возного з «Наталки Полтавки» стала і першим, і завершальним перевтіленням Саксаганського на професійній сцені. Останній вихід Панаса Карповича до глядача відбувся 12 травня 1935 року з нагоди святкування 50-річчя його театральної діяльності у Київському державному театрі опери та балету. Його брат Микола зіграв у цій виставі роль Виборного Макогоненка.

Автор Ольга Перевертун

Джерело: СПРАВЖНІ ІСТОРІЇ

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь