Демобілізація після полону: українські військові отримали безпрецедентні права та підтримку.
18 травня 2024 року набрали чинності важливі зміни в українському законодавстві, що стосуються мобілізації, демобілізації та відпусток для військовослужбовців, звільнених з полону. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» впроваджує суттєві покращення у правовому захисті тих, хто зазнав тяжких випробувань у полоні.
Нові положення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» забезпечують, що військовозобов’язані, які були звільнені з полону, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, якщо вони самі не виявлять бажання повернутися до армії. Це означає, що колишні полонені мають право самостійно вирішувати, чи хочуть вони знову служити, що враховує їх фізичний і психологічний стан після полону.
Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» також зазнав змін. Відтепер військовослужбовці, які були звільнені з полону, можуть подати рапорт на звільнення з військової служби. Це в тому випадку, якщо вони не бажають продовжувати службу.
Ще однією важливою зміною є нововведення в Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Військовослужбовці, звільнені з полону, отримують право на додаткову відпустку тривалістю 90 календарних днів із збереженням грошового забезпечення. Ця відпустка не підлягає поділу на частини і надається обов’язково за бажанням військовослужбовця, за винятком тих, хто вирішив звільнитися з військової служби після полону.
Про всі нововведення та процедури розповідає у своїй колонці Зівер Ісрафілзаде, Провідний фахівець Український ветеранський фонд Мінветеранів спеціально для Юридична газета: https://yur-gazeta.com/.../ukrayina-zahishchae-svoyih...