Прапор – один із головних елементів культурного коду народу. Це символ боротьби та звитяги, здобутого і втраченого.
26 червня ми відзначаємо День кримськотатарського прапора та вшановуємо цей символ корінного народу України – блакитне полотно з жовтою тарак-тамгою, національним гербом і родовим знаком династії Ґераїв. Тамга зображалась на монетах і печатках Кримського ханства, а з 20 століття вона використовується як герб кримськотатарського народу.
У 1783 році Кримське ханство, як і Крим у 2014 році, було окуповано росіянами, які позбавили кримських татар держави. З початком національного відродження кримських татар символи Кримського ханства знов повертаються у вжиток.
У 1917 році кримськотатарський прапор було вперше затверджено як офіційний – першим Курултаєм кримськотатарського народу. Історія прапору відзеркалювала історію його народу: блакитний прапор був заборонений комуністами в 1929 році, а з 1944 його зберігання вважалось злочином.
Разом з падінням СРСР та поверненням кримських татар до Криму, він знов відроджується і затверджується на другому Курултаї у Сімферополі у 1991 році.
Сьогодні блакитний прапор із жовтою тамгою – це символ боротьби за право жити на рідній землі, за права та свободи одного з корінних народів України. Цей прапор в окопах та на передовій поряд із захисниками Української держави, він майорить у цей день на будівлях та говорить нам про силу і відважність всього кримськотатарського народу, про спротив окупантам та протидію їхнім загарбницьким амбіціям.
Всю історію і до сьогодні росіяни намагалися зробити все, щоб знищити всі блакитно-жовті прапори в Криму, стерти пам’ять про кримських татар, про Україну, про історію півострова.
Ми віримо, що зовсім скоро кримськотатарський прапор обов’язково вільно майорітиме пліч-о-пліч з державним прапором над вільними містами українського Криму!