Офіс Омбудсмана України працює над поверненням громадян України додому.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що нещодавно долучився до нової ініціативи, яка покликана стати вагомим поштовхом до повернення цивільних українців, яких викрала РФ, всупереч норм Женевських конвенцій.
Тож Омбудсман розповів деталі, як працюватиме проєкт «Хочу к своим» https://hochuksvoim.com/uk
Чи порушуються права громадян України, які зголосилися брати участь у проєкті?
Ні, не порушуються. Кожен учасник проєкту, з-поміж засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів, дає добровільну згоду на розповсюдження його особистих даних. Також кожен з них пише власноруч заяву, в якій буквально просить представників Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими включити його до обміну як військовополоненого. Оригінали обох документів зберігаються у Координаційному штабі, а копію заяви кожного колаборанта-учасника проєкту можна почитати в його картці на сайті “Хочу к своим”.
Учасник проєкту написав заяву на обмін, і російська сторона готова забрати його. Що далі?
Далі Координаційний штаб приймає рішення про його передачу для обміну, а суд на основі статті 84-1 Кримінального кодексу України та за клопотанням прокурора приймає рішення про звільнення його від відбування покарання. Після цього вже колишній засуджений під наглядом правоохоронних органів відбуває до місця проведення обміну і, власне, в ході обміну передається російській стороні.
А якщо обмін не відбувся?
У цьому випадку суд за клопотанням прокурора приймає рішення про направлення засудженого, звільненого від відбування покарання у зв'язку з його передачею для обміну як військовополоненого, для подальшого відбування призначеного раніше покарання. І засуджений під наглядом тих же правоохоронних органів повертається до місця відбування покарання.