Вихід на пенсію. Проблемні питання зарахування страхового стажу
Відповіді на найпоширеніші питання:
- Чи можливо зарахувати період навчання до страхового стажу та врахувати його під час виходу на пенсію?
- Яким чином можливо врахувати період навчання у вищому навчальному закладі до трудового стажу у разі втрати документів про освіту?
- Яким чином можна підтвердити страховий стаж у разі наявності помилок/виправлень у трудовій книжці?
Чи можливо зарахувати період навчання у вищому навчальному закладі до страхового стажу та врахувати його під час виходу на пенсію?
Надаючи відповідь на дане питання варто зважити на ряд особливостей.
Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Визначення цитованого терміну наведене у ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 01.01.2004. Даний закон, з поміж іншого, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Отже, періоди трудової діяльності зараховуються до страхового стажу при обчисленні пенсії:
- за періоди до 01.01.2004 згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення»;
- за періоди після 01.01.2004 згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, до страхового стажу прирівнюється весь трудовий стаж, набутий до 01.01.2004, зокрема, й періоди навчання за денною (очною) формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Тоді як після 01.01.2004 до страхового стажу зараховується час навчання лише за умови добровільної сплати єдиного соціального внеску.
Для призначення пенсії, слід подати документи, що підтверджують період навчання, а саме, – дипломи, посвідчення, свідоцтва про здобуття певного освітньо-кваліфікаційного рівня, у тому числі довідки й інші документи, що видані на підставі архівних даних та містять відомості про періоди навчання.
Зверніть увагу: період навчання на підготовчих курсах при вищих навчальних закладах не може бути зараховано до страхового стажу.
Підготовчі курси (підготовчі відділення) при вищому навчальному закладі не є рівноцінними самим вищим навчальним закладам, а навчання на підготовчому відділенні (курсах) не є складовою навчання у вищому навчальному закладі, оскільки у випадку, якщо особа не вступить до останнього з будь-якої причини (відмова від вступу, нездача іспитів тощо), період навчання на підготовчих курсах (відділеннях) не можна вважати здобуттям вищої освіти. Такої позиції притримується суд касаційної інстанції у постановах від 21.02.2020 по справі №456/2503/16-а, від 11.05.2022 по справі №445/2374/16-а, від 31.05.2022 по справі №369/8584/17.
Крім того, Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», визначено правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи професійної (професійно-технічної) освіти, створення умов для професійної самореалізації особистості та забезпечення потреб суспільства і держави у кваліфікованих робітниках.
Законодавство України в галузі професійної (професійно-технічної) освіти обов’язкове для застосування на території України незалежно від форм власності та підпорядкування закладів освіти та установ професійної (професійно-технічної) освіти (ч. 2 ст. 1 названого Закону).
Згідно ч. 1 ст. 38 Законом України «Про професійну (професійно-технічну) освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Таким чином, за певних умов, до стажу може бути зарахований час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти. Визначаючи статус навчального закладу, слід застосовувати законодавство, яке було чинним на час навчання особи у такому навчальному закладі.
Отже для можливості віднесення періоду навчання до страхового стажу слід враховувати:
- період та форму навчання у вищому навчальному закладу;
- вид навчального закладу (заклад професійної (професійно-технічної) освіти, вищий навчальний заклад);
- наявність перерви між закінченням навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти та днем зарахування на роботу за набутою професією тощо.
Наявність або відсутність певного критерію дозволить за певних умов врахувати період навчання до страхового стажу.
Яким чином можливо врахувати період навчання у вищому навчальному закладі до страхового стажу у разі втрати документів про освіту?
Через активні бойові дії та необхідність термінової евакуації, документи, які підтверджують факт навчання особи у вищому навчальному закладі можуть бути втрачені. Тоді як у зв’язку з минанням значного періоду часу та окупацією мирних територій України, отримати довідку про здобуття певної освіти від навчального закладу чи архівної установи є неможливим.
У нашій статті за посиланням ми розповідали порядок відновлення документів про освіту. Натомість у даній статті ми зупинимося на питанні судового захисту права, коли відновлення документів про освіту в позасудовому порядку є неможливим.
Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про вищу освіту», інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Згідно ст. 8 Закону України «Про вищу освіту», засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.
Наказом Міністерством освіти і науки України №249 від 06.03.2015 (зі змінами) затверджено Порядок замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту, та обліку документів про вищу освіту в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, який встановлює механізм замовлення на створення інформації, що відтворюється в документах про вищу освіту державного зразка за акредитованою освітньою програмою (спеціальністю, напрямом підготовки) та у власних документах про вищу освіту, виданих вищими навчальними закладами за неакредитованою освітньою програмою, а також обліку документів про вищу освіту та додатків до них.
Із вказаного Порядку вбачається, що якщо інформація про факт видачі первинного документа про вищу освіту відсутня в ЄДЕБО та недоступні, втрачені, знищені (частково знищені) архіви вищого навчального закладу (відокремленого структурного підрозділу), то відповідальна особа вищого навчального закладу завантажує в ЄДЕБО скановану копію рішення суду про встановлення відповідного юридичного факту здобуття особою відповідного ступеня (освітньо-кваліфікаційного рівня) вищої освіти.
Отже, законом допускається захист права в судовому порядку – шляхом подачі заяви про встановлення факту навчання у вищому навчальному закладі. Адже таке право має юридичне значення для реалізації особою права на навчання, на працю та на пенсійне забезпечення.
При зверненні до суду із вказаною заявою необхідно надати докази, які підтверджують здобуття особою певного освітнього рівня. Це можуть бути копії документів про освіту які втрачено, показання свідків, довідки з навчального закладу, записи у трудовій книжці тощо. Суд має право врахувати будь-які докази які так чи інакше підтверджують факт навчання особи.
Рішення суду за результатами розгляду такої заяви буде підтверджуючим документом здобуття особою певного ступеня вищої освіти. Під час вирішення питання про призначення особі пенсії, органи пенсійного фонду мають врахувати період навчання у вищому навчальному закладі, який визначений у такому рішенні.
Якщо територіальні органи ПФ України з тих чи інших міркувань відмовляють у зарахуванні періоду навчання у ВНЗ, який визначений у рішенні суду до страхового стажу, то оскаржити таку відмову слід також у судовому порядку шляхом подачі адміністративного позову.
Яким чином можна підтвердити страховий стаж у разі наявності помилок/виправлень у трудовій книжці?
Надаючи відповідь на дане питання розглянемо дві ситуації.
Ситуація №1: Територіальний орган ПФ України відмовив у призначенні пенсії через недостатність страхового стажу так як, прізвище, ім’я та/або по-батькові особи, вказане у трудовій книжці не збігається із прізвищем, ім’ям та/або по-батькові особі, вказаному у паспорті громадянина України (транслітераційні помилки під час перекладу даних з російської на українську мову тощо).
У такому випадку слід звернутися до суду із заявою про встановлення факту приналежності особі документа (трудової книжки). Це право передбачене в п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України.
Після цього, слід повторно звернутися до територіального органу ПФ України із заявою про призначення пенсії до якої додати завірену судом копію рішення (у разі вирішення справи на користь особи).
Зверніть увагу: звернення до суду із вимогою про встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії не є належним способом захисту права. На дану обставину вказує Верховний Суд в постанові від 10.06.2020 по справі №347/576/18.
Зокрема касаційний суд відзначає, що в судовому порядку можуть бути встановлено факт приналежності особі документа, що підтверджує трудовий стаж. Натомість, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється органами ПФ України за результатами розгляду поданих документів. Лише рішення територіального органу ПФ України про відмову у призначенні пенсії через недостатність страхового стажу підлягає оскарженню шляхом подачі адміністративного позову.
Ситуація №2: Територіальний орган ПФ України відмовив у призначенні пенсії через наявність виправлень у записах трудової книжки.
У такому випадку слід надати Територіальному органу ПФ України будь-які інші документи, що можуть підтвердити наявність стажу. Це можуть бути довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Цей перелік документів не є вичерпним і може бути значно ширший залежно від виду роботи та специфіки.
У разі, якщо крім трудової книжки, в особи відсутні перелічені документи, факт наявності трудового стажу встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знали заявника по спільній роботі в одній установі, підприємстві або організації. Проте ця процедура застосовується тільки у разі, якщо документи про наявний страховий стаж були знищені, або якщо їх неможливо отримати у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями.
Вище вказано, що розгляд питання про призначення особі пенсії згідно поданих документів є прерогативою органів ПФ України. Тому, лише за наявності письмової відмови останнього у призначенні пенсії (неврахування певного періоду роботи через наявність виправлень у трудовій книжці та/або неврахування інших доказів які підтверджують період роботи) особа може оскаржити таку відмову до суду.
Юристи нашої організації мають позитивний досвід у підготовці звернень до суду, які стосуються:
- оскарження рішення територіальних органів ПФ України щодо відмови у призначенні пенсії;
- встановлення факту приналежності особі документа (трудової книжки) з метою подальшого підтвердження страхового стажу;
- встановлення факту навчання у вищому навчальному закладі в певний період часу тощо.
Ви маєте змогу звернутися до ГО «Донбас SOS» та отримати кваліфіковану допомогу в складанні процесуальних документів до суду чи інших органів.
Для одержання додаткової інформації звертайтесь на гарячу лінію ГО «Донбас SOS» 0800309110 (дзвінки безкоштовні). Також, ви можете зв’язатися з нами одним з таких способів:
- мессенджер viber/telegram/whatsapp за номером (093) 500-69-18;
- наша сторінка у Facebook;
- та он-лайн приймальня: dsos.help@gmail.com
Ця публікація написана за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії
ГО «Донбас SOS»