На які пільги мають право діти зниклих безвісти Захисників України?
Команда Український центр захисту прав людини підготувала відповідне роз’яснення.
Згідно законодавства України, діти осіб зниклих безвісти за особливих обставин мають право на:
пенсію по втраті годувальника;
позачергове надання місця у дитячих закладах за місцем проживання;
право (не більше одного разу на рік) на санаторно-курортне лікування та відпочинок.
Детальніше про ці пільги та процедуру оформлення кожної з них:
Згідно законодавства України, діти осіб зниклих безвісти за особливих обставин мають право на:
- пенсію по втраті годувальника;
- позачергове надання місця у дитячих закладах за місцем проживання;
- право (не більше одного разу на рік) на санаторно-курортне лікування та відпочинок.
Пенсія по втраті годувальника виплачується:
- дітям, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
- дітям, які навчаються за денною формою навчання, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Для оформлення цієї виплати потрібно подати заяву до органів Пенсійного фонду України (ПФУ) з документами, які підтверджують родинний зв’язок з годувальником та статус особи зниклої безвісти за особливих обставин (витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин).
Позачергове надання місця у дитячих закладах за місцем проживання.
Ця пільга надається за рахунок місцевого бюджету.
Для того, щоб отримати цю пільгу, керівнику дитячого закладу подається відповідна заява та пред’являється оригінал документу, що підтверджує право на зарахування дитини і зазначаються реквізити цього документа у заяві.
Право (не більше одного разу на рік) на санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України, інших утворених, відповідно до законів України, військових формувань та правоохоронних органів з пільговою оплатою вартості путівок у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України з урахуванням рівня доходу.
Щоб отримати цю пільгу потрібно звернутися до органів військового управління із заявою, свідоцтвом про народження дитини та документом, що підтверджує належність до пільгової категорії.
Звертаємо Вашу увагу, що права на зарахування поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України діти зниклих безвісти оборонців НЕ мають.
Водночас, цю пільгу мають право отримати діти, у яких один з батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби.
Законодавча база:
- Закон України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”, п.6 Прикінцевих та перехідних положень.
- Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ст. 36.
- Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затверджений постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1.
- Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців”, ст.18.
- Постанова КМУ від 12.03.2003 № 305 “Про затвердження Положення про заклад дошкільної освіти”.
- Абз.1 п. 3 ст. 11 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Роз’яснення про пільги для дітей загиблих та полонених оборонців України читайте тут.
Також звертаємо Вашу увагу, що права на зарахування поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України діти зниклих безвісти оборонців НЕ мають.
Водночас, цю пільгу мають право отримати діти, у яких один з батьків (усиновлювачів) був військовослужбовцем, який визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби.
Український центр захисту прав людини.