Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Чим категорія "корінні народи" відрізняється від просто "народів" чи "націй"?

Дата: 09.08.2024 17:21
Кількість переглядів: 244

 

Фото без опису

Корінні народи — особлива, специфічна категорія меншин, які є водночас і "народами", і "меншинами". Зазвичай корінні народи мають ширший обсяг прав, ніж інші категорії меншин.

🔸 Які є корінні народи в Україні?

Корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострову, є кримські татари, караїми, кримчаки.

🔸 Чому кримські татари, караїми, кримчаки вважаються різними народами, якщо мають спільне походження, схожі мови та сформувалися всі у Криму?

Попри спільне походження, кримські татари, караїми, кримчаки мають різні, хоч і схожі, мови та різні релігії. Кримські татари є мусульманами, кримчаки юдеями, а караїми сповідують караїмізм.

🔸 Чи можуть інші народи отримати статус корінного народу України, наприклад угорці чи росіяни?

Ні. Однією з ознак корінного народу є відсутність власної державності за межами країни свого проживання/громадянства.

🔸 Нацменшини та корінні народи — у чому різниця?

Поняття "автохтонні спільноти/меншини" та "корінні народи" — не тотожні. Нацменшини мають етнічно споріднені держави за межами країн свого проживання.

🔸 Тоді чому гагаузи, які теж не мають власної державності, не можуть вважатися корінним народом України?

Гагаузи вже реалізували своє право на внутрішнє самовизначення на території Молдови: у 1994 році вони створили окрему адміністративну одиницю — Ґаґауз Єрі. Крім того, українські гагаузи ніколи не зверталися з приводу набуття статусу корінного народу України (адже самоідентифікація певної етнічної групи як корінного народу — один із найважливіших критеріїв належності).

🔸 Чи можуть стати корінним народом України надазовські греки уруми та румеї, етнічні групи яких сформувалися на території України?

Якщо спільнота усвідомлює себе окремим народом, а не частиною вже існуючого народу (у цьому випадку грецького), та звертається з приводу набуття такого статусу до Української держави, то в такому випадку це можливо. Однак на даний момент ці спільноти є частиною грецької діаспори в Україні.

🔸 Які специфічні права належать корінним народам згідно з нормами міжнародного права?

Визнання колективного характеру прав корінних народів; права на самовизначення (у різних формах залежно від обставин, включно зі створенням власної автономії у межах демократичної держави).

🔸 Чому кримські татари є корінним народом, якщо з’явилися в Криму тільки у ХІІІ столітті так само як і татаро-монголи, а інші етноси (греки, італійці) проживали там значно раніше?

Ця думка – сумний результат зусиль російсько-радянської історіографії, яка не підтверджена історичними фактами. Формування кримськотатарського народу як цілісного самобутнього етносу відбувалося впродовж тисячоліть на території Кримського півострова за рахунок автохтонних етнічних груп і племен, а також численних хвиль мігрантів, які асимілювалися з місцевим населенням. До етногенезу кримських татар належать таври, кіммерійці, скіфи, готи, гуни, греки, хозари, печеніги, половці, італійці та інші народи.

🔸 Але у кримських татар є Татарстан.

Кримські татари та казанські татари — це різні народи, які сформувалися на різній території та навіть належать до різних кластерів тюркських мов.

🔸 Чи є українці корінним народом України?

Юридично українці мають інший статус — державотворчої нації. За законом “Про корінні народи України” корінний народ має становити етнічну меншість у складі населення України. Це відповідає світовій практиці, у більшості випадків корінні народи становлять меншість населення своєї країни.

🔸 Чи можна ухвалювати закони «Про корінні народи України» та «Про статус кримськотатарського народу» до внесення відповідних змін у Конституцію?

Так, можна, оскільки виокремлення категорії «корінні народи» наявне у статтях чинної Конституції. Зокрема у статті 11: «Держава сприяє консолідації та розвитку української нації... а також розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України».

🔸 Чи треба вносити зміни до оновленої Конституції щодо корінних народів?

Так, треба додати в нову версію Конституції норму про право на самовизначення корінних народів України. Хоча детальніше їхні права та обов’язки регулюватимуться окремими законодавчими актами.

🔸 Чи загрожує реалізація кримськими татарами права на самовизначення появою кримськотатарського сепаратизму?

Як довели події останніх років, кримські татари були та є лояльними до України, вважають її демократичною державою, у межах якої можна реалізувати своє право на самовизначення. За ст. 46.1 Декларації ООН про права корінних народів «Ніщо в цій Декларації не можна трактувати як виправдання/заохочення до будь-яких дій, які б загрожували територіальній цілісності чи політичній єдності незалежних суверенних держав».

Тобто мова йде саме про внутрішнє самовизначення.

🔸 Чому народ, який складає тільки 12% населення Криму має вирішувати долю всього Криму? Чи не захопить владу у автономії етнічна російська більшість?

Кримські татари наряду з караїмами та кримчаками сформувалися у Криму та історично складали більшість населення півострова. Їхня сьогоднішня кількість – результат геноциду, що спрямовано проводився російською імперією та радянським союзом. Міжнародна практика передбачає модель квот для корінних народів, яка дозволяє їм мати достойне представництво у місцевому самоврядуванні.

🔸 Чи не призведе створення кримськотатарської національно-територіальної автономії в деокупованому Криму до хвилі аналогічних вимог з боку інших етнічних спільнот України?

Не призведе, бо для цього немає жодних правових підстав – право на автономію мають лише корінні народи, а їх в Україні три: кримські татари, караїми та кримчаки, і всі вони сформувалися у Криму. Усі розмови на цю тему є типовими політичними спекуляціями та маніпуляціями. Зазвичай публікації про подібні «вимоги» є відвертими фейками, які спростовані самими організаціями етнічних меншин та їхніми лідерами.

🔸 Чи означає, що кримськотатарська національно-територіальна автономія дискримінуватиме українців в Криму?

Ні, Крим це невіддільна частина унітарної Української держави, на всій території України діють однакові закони, а українці є державотворчим народом України.

🔸 Чи доведеться всім у кримськотатарської національно-територіальної автономії вчити кримськотатарську мову?

Ні. Національна автономія не означає, що всі жителі Криму зобов'язані знати кримськотатарську мову, це невіддільна частина унітарної Української держави, і основною мовою є державна мова – українська.

Автономія забезпечить захист кримськотатарської мови та дозволить кримським татарам зберегти та розвивати свою мову в межах свого народу.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь