Збройна агресія росії проти України й тимчасова окупація Криму росією призвели до чисельних грубих порушень прав людини та воєнних злочинів, жертвами яких стали громадяни України, зокрема і з тимчасово окупованих територій.
Документуванням та розслідуванням таких злочинів займаються українські органи правосуддя й правоохоронні органи Криму та міста Севастополя, робота яких відновлена на підконтрольній Україні території. Це є вкрай важливим як для захисту наших громадян, так і для розбудови довіри до держави.
Якісна розбудова роботи із забезпечення справедливості, невідворотності покарання за найтяжчі злочини є на одному рівні з іншими задачами, які стоять перед нами щодо розбудови державної політики з деокупації та реінтеграції.
Одним з першочергових кроків держави є покращення законодавчої бази та зміни стратегії з урахуванням всіх нюансів та особливостей відновлення правосуддя на звільнених територіях. Це потребує ефективної співпраці між законодавчою владою, системою правосуддя та правоохоронними органами.
Ще до початку повномасштабного вторгнення Представництво розпочало роботу над темою перехідного правосуддя. Відновлення правосуддя є одним з керівних принципів Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затвердженої Указом Президента України від 24 березня 2021 року № 117/2021.
Запроваджуються такі заходи у сфері перехідного правосуддя, які охоплюють:
право на правду
відшкодування шкоди потерпілим
притягнення винних до відповідальності
реформи задля неповторення
Кого буде покарано
Особливу увагу Україна зосереджує на притягненні до відповідальності винних у міжнародних злочинах і злочинах проти національної безпеки, зокрема тих, хто:
умисно сприяли окупації території України
займали керівні посади в окупаційних органах влади
зрадили присягу, зокрема військовослужбовці, працівники правоохоронних і судових органів
керували чи сприяли в проведенні операцій із захоплення державних органів тощо.
Важливо наголосити, що мешканці тимчасово окупованих територій не будуть притягнуті до відповідальності лише за факт проживання в окупації.
Перегляд судових рішень
Через незаконність та несправедливість винесених окупаційними органами судових рішень, практично всі рішення за 10 років будуть переглядатись. Особливо це стосується справ, де порушено права людини або де однією зі сторін були окупаційні адміністрації.
Факт незаконності рішень так званих “судів” був затверджений в тому числі Європейським судом з прав людини 25 червня 2024. Це затверджено рішенням у справі “Україна проти росії (щодо Криму)”, яке постановило факт порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Рішення виключило можливість визнання судів у Криму “встановленими законом” у значенні 6 статті Конвенції.
Усі кримські політв’язні, які перебувають у місцях несвободи через сфальсифіковані звинувачення окупаційних “судів”, будуть звільнені без перегляду справ.
Нагадаємо, що станом на зараз в окупованому Криму арештовані та засуджені щонайменше 218 громадян України. Їх утримують на півострові чи на території рф. 133 із політв’язнів — кримські татари.
Допомога держави
Незаконно позбавлені окупантами особистої свободи з політичних мотивів громадяни України та члени їхніх родин невідкладно отримують медичну, психологічну, фінансову й іншу допомогу від держави. Після деокупації ми посилимо цю допомогу та реабілітацію.
Головна ціль всіх заходів — встановлення справедливості для громадян України.
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим