Чим консультація психолога відрізняється від розмови з другом
Коли в людини є коло друзів та близьких, з якими вона відчуває себе вільно та безпечно – це прекрасно. Наявність групи підтримки завжди корисно впливає на самооцінку та самовідчуття себе в цьому світі. Проте навіть якісне спілкування з друзями не може замінити психотерапію. У цьому переконані, зокрема у рівненському КЗ «Будинок Ветеранів» РМР.
Річ у тім, що спілкування з близькими рідко буває об’єктивним, а обговорення проблем чи життєвих питань в колі друзів зазвичай є дискусією, де обговорюються різні досвіди та даються поради.
Якщо порівнювати спілкування з друзями та спілкування з психотерапевтом, то психотерапія – це інструмент для розвитку, який підвищує якість життя. Це як спорт, якісний сон, здорове харчування – важелі буденності, на яких тримається рівень вдоволеності життям і собою. Замість порад психотерапія дає дещо важливіше – можливість відчути себе господарем власного життя, відчуття опори в собі та вміння спілкуватися з навколишнім світом без очікувань та ілюзій. Психотерапія – це робота над собою задля якісного та щасливого теперішнього та майбутнього.
Натомість спілкування з друзями – це частина дозвілля, як читання, подорожі, перегляд фільмів та серіалів, яка робить життя яскравим та цікавим. Надає йому сенсу та допомагає розслабитись.
Тепер про відмінності.
Час психотерапії повністю належить вам: психолог не стане переводити тему розмови на щось своє, занурюватися у власні спогади, перебивати, відволікатися на телефон. Ваші теми, переживання і цілі — завжди в пріоритеті.
Друг може давати поради і приносити у розмову багаж своїх цінностей і свого досвіду: якщо колись у нього був болючий досвід безробіття, він може відмовляти вас від зміни роботи, навіть не усвідомлюючи свого фонового страху.
Психолог не дає порад про те, як вам жити: звільнятися чи ні, розлучатися чи ні. Він навчений усвідомлювати і відстежувати свої реакції і не вносити в консультацію власні погляди на життя, цінності чи страхи.
Ви не можете бути впевнені, що розказане в дружній бесіді назавжди залишиться між вами.
Психотерапевт обмежений етичним кодексом і нікому ніколи не перекаже вашу історії так, що вас можна буде впізнати, — навіть через 10 років після закінчення терапії.
І найголовніше. Мета дружнього спілкування — добре провести час. Конкретну мету психотерапії ви ставите самі, але в цілому вона спрямована на покращення вашого життя в довгостроковій перспективі: поліпшення стосунків, у тому числі ставлення до себе, краще розуміння себе, своїх бажань, сильних сторін чи обмежень. В онлайн-терапії і клієнт, і терапевт разом працюють заради цього.
Друг відрізняється від психолога приблизно так само, як приятель, який пішов з вами за компанію на море, відрізняється від професійного тренера з плавання.
Психолог навчений бачити зв'язки і закономірності, які не очевидні людям інших професій, і володіє інструментами для змін.
Коаліція ветеранських просторів