З початку окупації Криму в 2014 році спостерігалися переслідування російськими силовиками громадян України за релігійними та політичними мотивами.
За найменший спротив окупантам людей викрадали, затримували та незаконно судили за нібито “екстремізм” чи “тероризм”. З тривалістю окупації репресії окупантів щодо жителів Криму тільки посилюються, так в окупаційних “судах” почали з’являтись протиправні “справи” за звинуваченнями у нібито “держзраді”.
Першою відомою стала справа Галини Довгополої, про кримінальне переслідування якої стало відомо 8 січня 2020 року, коли правозахисники ідентифікували жінку, затриману за підозрою у “державній зраді” (ст. 275 Кримінального кодексу РФ) у листопаді 2019 року. Пізніше її “засудили” до 12 років позбавлення волі. Станом на середину серпня 2024 року відомо вже про 29 справ, з них у 18 випадках винесено вирок. Під визначення “держради” підпадає ст. 275 КК РФ — “Державна зрада, тобто вчинені громадянином Російської Федерації шпигунство, видача іноземній державі, міжнародній або іноземній організації чи їхнім представникам відомостей, що становлять державну таємницю, передбачених законодавством Російської Федерації, перехід на бік супротивника, чи надання фінансової, матеріально-технічної, консультаційної або іншої допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації чи їх представникам”. Карається позбавленням волі на строк від 12 до 20 років зі штрафом у розмірі до 500 тисяч рублів. У квітні 2023 року росія внесла поправки до статті про можливість довічного позбавлення волі.
З початку повномасштабного вторгнення російські окупанти посилюють тиск та переслідування громадян України в окупації. Більше людей піддаються переслідуванню, більші терміни покарання отримують за спротив окупантам. Змінились обвинувачення щодо партизанських дій в окупованому Криму, якщо раніше людей звинувачували в “екстремізмі” чи “тероризмі”, то зараз їм фальсифікують справи про “держзраду” з ув’язненням на десятки років, або і зовсім довічно.
Протягом 2022 року окупанти повідомляли про щонайменше 3 справи, у 2023 році їх було 6 та у 2024 році лише за перше півріччя 18 справ про так звану “держзраду”, де громадян України звинувачують у нібито передачі інформації українським спецслужбам про переміщення російської техніки, про стан фортифікаційних оборонних споруд або ж нібито підготовку диверсійних дій на стратегічних військових об’єктах окупантів в Криму.
Крім того, у зв’язку з широкомасштабною агресією російської федерації проти України, громадяни України активно долучилися та продовжують долучатися до Збройних сил України. Зараз же спостерігається тенденція, коли окупаційна адміністрація заочно судить українських військовослужбовців з Криму за участь у бойових діях проти російських загарбників.
Відомо про щонайменше 5 відкритих заочних “кримінальних справ” проти українських військовослужбовців родом з Криму станом на серпень 2024 року. Окупаційний “суд” заочно присудив всім військовослужбовцям позбавлення волі від 16 до 21 року та оголосив їх у міжнародний розшук. Деталей справ та імена незаконно обвинувачених громадян України не розголошуються.
Подібну практику переслідувань громадян України за “держзраду” можна спостерігати і на інших окупованих територіях України. Зокрема, частину незаконно затриманих у Запорізькій та Херсонській областях перевозять на територію Криму для протиправних “судових” процесів.
Незаконні судові справи щодо громадян України – це послідовне порушення міжнародного гуманітарного права. Державі-окупантці заборонено встановлювати власне законодавство на окупованих територіях та заборонено “судити” військовослужбовців іншої держави.
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим