Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Сто років тому на Полтавщині в козацькому селі Солошине народився відомий письменник, сценарист, редактор, майстер історичного роману Павло Загребельний.

Дата: 25.08.2024 15:24
Кількість переглядів: 48

Фото без опису

На його долю випало чимало випробувань: більшовицька окупація, колективізація, Голодомор. В шість років він залишився без мами, а мачуха була до хлопця жорсткою, а часом і жорстокою. Це теж стало однією з причин, що в неповні сімнадцять, одразу після закінчення десятирічки Павло добровольцем пішов на війну.

Став артилеристом, двічі був поранений. Після останнього, в 1942-му, його непритомного взяли в полон. Далі – три роки таборів. Свій досвід полону Загребельний пізніше описав у повісті «Дума про Невмирущого».

Йому пощастило уникнути ще й сталінських таборів, але довгий час довелося виборювати своє право на визнання. «Після війни ще 16 років я був «людиною другого ґатунку»: адже ті, хто перебував у полоні, вважалися «зрадниками Батьківщини». Це був болісний час. І саме тоді я почав писати. Очевидно, тому й узявся за перо, що у житті було так багато лиха…»,– згадував він.

Він з відзнакою закінчив філологічний факультет Дніпропетровського університету, після чого майже півтора десятиліття працював журналістом – в обласній дніпропетровській газеті «Дніпровська правда», заступником головного редактора журналу «Вітчизна». Тоді ж вперше спробував себе на письменницькій ниві.

У 1961-1963 pоках Загребельний був головним редактором «Літературної газети», яку він перейменував на «Літературну Україну». Газета одразу стала трибуною для гострих дискусій, заохочуваних редактором, він же друкував поетів-шістдесятників – Івана Драча, Ліну Костенко, Василя Симоненка, Дмитра Павличка.

«У 1961 році Загребельний мене врятував, коли мене вигнали з університету. Він узяв мене на роботу у «Літературну газету», надрукував мою поему «Ніж у сонці» і почав друкувати усіх шістдесятників — Миколу Вінграновського, Віталія Коротича, Юрія Щербака, Івана Дзюбу, Євгена Гуцала, Володимира Дрозда та інших письменників. Він сприяв тому, щоб ця нова хвиля увійшла в українську літературу», — розповідав про ті часи Іван Драч.

На початку 1960-х з’явилися три перші романи письменника: «Європа 45», «Європа. Захід», «Спека». В 1968 році вийшов роман «Диво», який поклав початок серії історичних романів автора, що в ті часи відкривали широкому загалу невідомі сторінки історії України: «Євпраксія», «Смерть у Києві», «Первоміст», «Я, Богдан» і найбільший бестселер в ті часи – його «Роксоляна».

Павло Загребельний був багатогранним письменником. Він пробував себе в драматургії, за його сценаріями були зняті фільми «Ракети не повинні злетіти», «Перевірено — мін немає», «Лаври», «Ярослав Мудрий». В часи Незалежності писав і виступав як літературний критик на телебаченні. Залишив щоденник, який за рішенням дружини письменника може бути оприлюднений після 2029 року.

За заслуги в літературі в 2004 році Павло Загребельний був удостоєний звання Героя України.

Згадати відомі й невідомі сторінки життя Павла Загребельного пропонує наша рубрика «Історичний календар»: http://surl.li/mkgzcn

Український інститут національної пам'яті 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь