Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 26 серпня 2024 року
Головне за тиждень:
22 серпня Силами оборони України було уражено і потоплено пором із паливом у порту "кавказ" на азовському березі Керченського півострова. На його борту перебувало щонайменше 30 цистерн із паливом.
Злочини окупації:
Станом на 19 серпня окупанти незаконно ув’язнили 219 осіб, з них 133 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).
Станом на 26 серпня зафіксовано 943 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму. З них у 836 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 18 випадках розгляд матеріалів продовжується.
Окупаційний "суд" засудив чоловіка до 18 років позбавлення волі за сфабрикованим обвинуваченням у підготовці "замаху" на так званого "голову Криму" Сергія Аксьонова.
У громадянської журналістки, правозахисниці Ірини Данилович, яку росіяни викрали у 2022 році, а пізніше засудили до 6 років та 11 місяців позбавлення волі, почалися приступи задухи через відсутність лікування у російській в’язниці. Медична працівниця російської колонії самовільно скасувала прийом препарату, призначений Ірині у зв’язку з тяжким перебігом хвороби вуха. Через відсутність медичної допомоги жінка перестала чути на одне вухо. Стан її здоров’я продовжує стрімко погіршуватись.
Стан кримського політв’язня, журналіста Амета Сулейманова, незаконно засудженого рф до 12 років ув'язнення, значно погіршився після вироку й переміщення до російської в'язниці “владімірський централ”. Через високий тиск чоловіка турбують постійні кровотечі з носа, часто паморочиться голова, є задишка. Йому необхідна термінова операція по заміні сердечного клапана. Адміністрація в’язниці затягує з наданням чоловіку медичної допомоги.
Окупаційний “суд” засудив жителя селища Гурзуф Ялтинського району на 13 років позбавлення волі в колонії суворого режиму та штраф розміром 200 тисяч рублів за нібито “держзраду”. Окупанти звинувачують чоловіка у нібито передачі Силам оборони України інформації, що може нашкодити російській окупаційній армії. Розгляд “справи” проходив у закритому форматі.
Працівники Херсонського художнього музею ідентифікували ще три викрадені росіянами картини, які незаконно вивезли окупанти до Сімферополя. Це роботи Василя Касіяна, Івана Гопкала та Віктора Трубчанінова. Наразі відомо про 125 ідентифікованих творів мистецтва з понад 10 тисяч експонатів, викрадених росіянами під час їхньої втечі з Херсона.
Російський “суд” продовжив незаконний арешт кримськотатарським активістам з так званої “першої Джанкойської групи” навіть попри відсутність одного з активістів на засіданні через важку інфекційну хворобу. Кримські політв’язні залишаться під арештом до 29 листопада 2024 року.
Насильницька мобілізація:
Відбулися поховання щонайменше 904 солдатів російської армії. 719 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість поховань може бути більшою, оскільки значна частина відбувається без висвітлення.
Підтверджено взяття в полон щонайменше 47 військовослужбовців рф з окупованого Криму, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.
Мілітаризація Кримського півострова:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” за тиждень здійснили низку успішних операцій проти російських окупаційних військ. У селищі Привітне агентами було виявлене розгортання нової лінії оборони армії рф, що включає пости спостереження та траншеї поблизу цивільного населення.
Окупаційна адміністрація зводить додаткові конструкції вздовж незаконного “керченського мосту”, схожі на паралельний міст. Імовірно, держава-окупантка таким чином намагається підвищити захисту так званого “керченського мосту” від потенційних українських атак.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі:
Через недбалість окупантів у Криму продовжується енергетична криза, тисячі жителів у Сімферополі, Саках, Джанкої, а також у селах Вишневе, Біла Скеля, Яблучне, Миронівка, Смарагдове та інших населених пунктах мають проблеми з електроенергією, проте окупаційна адміністрація продовжує запевняти, що ситуація перебуває під контролем.
22 серпня на честь “дня державного прапора рф” російські політичні партії влаштували піар-акції, зокрема, відбулося роздавання прапорців і повітряних кульок із наклейками у вигляді російського триколору, що відбулося напередодні проведення чергових незаконних виборів до т.з “парламенту Криму” та місцевих окупаційних “рад”, що є черговим проявом порушення державою-окупантом міжнародного права.
Громадянський спротив:
Мешканець Феодосії негативно висловлювався щодо російських силовиків, окупаційних військ та дій країни-окупантки. Окупаційна адміністрація затримала його, матеріали справи направлено до "суду".
54-річний мешканець Севастополя в одному з інтернет-месенджерів негативно висловлювалася про дії окупаційних військ. Російські силовики затримали його і склали адміністративний протокол, а матеріали справи направлено до “суду”. Чоловіку загрожує до п'яти років позбавлення волі.
Окупаційна адміністрація затримала трьох мешканців півострова, звинувачуючи їх у підготовці підриву насосної станції.
Активісти руху “Жовта Стрічка” продовжують чинити спротив окупантам в Криму, знищуючи російські пропагандистські матеріали, поширюючи патріотичну символіку в окупованих містах на півострові, зокрема, організувавши акцію з нагоди Дня державного прапора. У День Незалежності України містами окупованого Криму активістами були підняті та нафарбовані на будівлі українські державні прапори.
Активісти руху "Кримські бойові чайки" не припиняють свою діяльність, спрямовану на викриття особистих даних колаборантів та російських військових злочинців на окупованому півострові.
Рух спротиву “Зла Мавка” продовжує розповсюджувати на окупованих територіях патріотичні написи та стікери, вести свої щоденники та поширювати щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та інформувати про реалії життя на окупованих територіях. Активістки також провели акції зі знищення російських прапорів та іншої окупаційної символіки, з нагоди Дня державного прапора та Дня Незалежності України.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS.
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо.
Детальну інформацію повідомляйте на email пресслужби Представництва: press@ppu.gov.ua.
Слава Україні!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим