Чи можна подолати страх за власне життя, життя рідних і близьких і як продовжувати жити у таких обставинах?
Мастабні російські обстріли українських міст і загибель їхніх мирних мешканців змусили нас усіх, окрім інших емоцій, дуже гостро відчути страх за власне життя, життя рідних і близьких. Чи можна подолати цей страх і як продовжувати жити у таких обставинах? Про це ми запитали у головного психолога Гарячої лінії кризової підтримки Українського ветеранського фонду, ветерана Олександра Чаморсова.
Ось що він говорить:
Навряд чи можливо подолати страх, оскільки він є однією з базових емоцій і захисною реакцією одночасно. Ця реакція допомагала нам вижити протягом тисячоліть. Важливо розділяти відчуття страху і відчуття тривоги. Страх є реакцією на надзвичайні події, які відбуваються безпосередньо зараз, тривога — вона про те, чого ще не відбулось. Отже, спочатку про страх. Оскільки страх є насамперед захисною реакцією, допоможемо йому нас захистити, а не перетворитись в неконтрольований жах. Саме так, тут йдеться про повернення і закріплення відчуття контролю. Тренуємось і доводимо певні дії із забезпечення безпеки до автоматизму, готуємось до різних сценаріїв, тримаємо в справності усі засоби, чистимо зброю, умовно кажучи.
Приблизно те саме з тривогою. Що більше розроблених і перевірених / відпрацьованих сценаріїв, то менше невизначеності і тривоги. Звісно, вона залишиться (бо війна, на жаль, теж залишається), але вже не буде впливати на якість життя, яке ми живемо тут і зараз.
А ми нагадаємо, що наша Гаряча лінія кризової підтримки працює 24/7. Якщо ви відчуваєте страх, відчай, тривожність, не можете опанувати себе — телефонуйте 0-800-33-20-29. На допомогу прийдуть кваліфіковані психологи.
Лінія працює цілодобово та безоплатно.
Цей проєкт став можливим завдяки програмі Український Фонд Швидкого Реагування IREX, яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.
Український ветеранський фонд Мінветеранів