Оперативна інформація щодо ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя станом на 7 жовтня 2024 року
Головне за тиждень:
Вночі 7 жовтня Сили оборони України вразили морський нафтовий термінал у тимчасово окупованій Феодосії, що є найбільшим у Криму за обсягами перевалки нафтопродуктів.
Незаконно засудженого росією до 14 років ув'язнення політв'язня Акіма Бекірова етапували з в'язниці балашова саратовської області в ІЧ-9 міста цівільськ, республіку чувашія, за понад 1500 км від Криму.
Злочини окупації:
Станом на 7 жовтня окупанти незаконно ув’язнили 218 осіб, з них 132 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).
Зафіксовано 979 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму. З них у 875 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 17 випадках розгляд матеріалів продовжується.
Засуджений до 13 років ув’язнення кримський татарин Азіз Ахтемов, що був вивезений з в'язниці російського єнісейська 17 вересня, був переміщений в ізолятор в красноярську.
Дружина незаконно засудженого росією до 13 років ув’язнення Сервера Зекір'яєва звернулася до слідчого комітету рф з вимогою перевірити умови утримання її чоловіка в колонії. Зекір'яєв неодноразово скаржився на тортурні умови в колонії, проте адміністрація ігнорує такі звернення, а у переведення до інших умов йому постійно відмовляють.
Російський суд залишив без змін вирок у 17 років незаконно ув'язненому імаму Раіфу Февзієву. Він був незаконно затриманий у 2021 році після обшуку, під час якого до нього застосовували фізичний і психологічний тиск. У СІЗО у Февзієва погіршився стан здоров'я, але належної медичної допомоги йому не надавали.
Незаконно засуджений до 13 років кримський татарин Яшар Муєдінов повідомив про сильний біль у руці та набряк ніг. У в'язниці в димитровграді, де він перебуває, немає хірурга, який міг би його оглянути. Муєдінов неодноразово скаржився на проблеми зі здоров'ям, але необхідне обстеження йому так і не провели. Муєдінова затримали ще у 2019 році під час масових обшуків у будинках кримських татар у Сімферополі.
В апеляційній інстанції окупаційного “суду” Сімферополя залишили без змін вирок щодо редактора незалежної кримськотатарської газети “Qırım” Бекіра Мамутова. Редактора оштрафували на 130 тисяч рублів за публікацію доповіді Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, в якій згадувалося про нелюдське поводження в кримських слідчих ізоляторах, тортури й випадки викрадення людей.
Окупаційний “суд” продовжив на три місяці незаконний арешт Олександру Биліну, Олегу Антипову та Дмитру Важких, яких російська окупаційна адміністрація затримала за сфабрикованою справою “про вибух на Керченському мосту у 2022 році”.
Насильницька мобілізація:
Загинули щонайменше 1241 солдат російської армії з підрозділів дислокованих в окупованому Криму. 778 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість загиблих може бути більшою, оскільки росія приховує реальні втрати.
Підтверджено взяття в полон щонайменше 40 військовослужбовців рф з окупованого Криму, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.
У межах так званого “осіннього призову”, який розпочнеться 1 жовтня, рф планує примусово мобілізувати до лав своєї армії 3000 жителів Криму. Це вже 20-та примусова кампанія на півострові, що не тільки порушує міжнародне право та Женевську конвенцію, але й спрямована на придушення будь-якого опору та зміну демографічного складу півострова шляхом залучення чоловіків до агресивної війни проти України.
Мілітаризація Кримського півострова:
Активісти “АТЕШ” продовжують відслідковувати рухи окупаційних військ, повідомляють про переміщення додаткових сил ППО рф на півострів. Зафіксовано будівництво фортифікаційних споруд і вогневих точок у різних районах Криму, зокрема, на підступах до важливих стратегічних об'єктів. Активісти також зазначають, що, через нестачу військових, окупанти залучають цивільних до облаштування нових оборонних позицій.
Окупаційна адміністрація продовжує реалізовувати комплекс заходів з посилення захисту незаконного “кримського мосту”. Для підвищення безпеки уздовж мосту споруджують масивні металеві огорожі, які мають на меті захистити його опори від потенційних ударів. Додатково, в акваторії навколо “мосту” встановлюють бетонні тетраподи та металеві протитанкові загородження.
Пропаганда окупаційних адміністрацій і розпалювання ворожнечі:
Через недбалість окупантів у Криму загострюється енергетична криза. Всього ж проблеми з електропостачанням спостерігаються у Сімферополі, Саках, Джанкої, а також у селах Вишневе, Біла Скеля, Яблучне, Миронівка, Ізумрудне та інших населених пунктах. Цього тижня часткові відключення електроенергії спостерігалися у Білогірську та семи селах району: Султан-Сарай, Криничне, Алексєєвка, Голованівка, Красноселівка, Пчолине та Карасівка. Загалом понад 10 тисяч жителів залишаються без електроенергії, проте окупаційна адміністрація продовжує запевняти, що ситуація перебуває під контролем.
У Сімферополі окупаційна адміністрація проводить пропагандистський так званий “кримський медіафорум” “Журналістика в період “сво”. На заході планують виступити російські “військкори”, а також пропагандистські ЗМІ та представники новоокупованих росією українських територій.
Громадянський спротив:
Двох мешканок окупованого Севастополя було затримано окупаційними силовиками за сфабрикованими звинуваченнями у нібито передачі Україні інформації про військові об'єкти окупантів.
Заступник головного лікаря клінічної лікарні Сімферополя негативно висловлювався щодо агресії проти України та російських військових злочинців, слухав українську музику, а також підтримував Сили Оборони України. Після затримання російськими силовиками, “суд” заарештував чоловіка на 15 діб, йому також призначено штраф у розмірі 50 тисяч рублів.
Активісти руху “Жовта Стрічка” не припиняють активного опору російським окупантам у Криму. Вони регулярно знищують пропагандистські матеріали, розміщені окупаційною адміністрацією, розповсюджують патріотичну символіку України та розклеюють листівки з закликами до опору. Такі акції відбуваються на вулицях Сімферополя, Ялти, Севастополя та інших міст півострова. Крім того, учасники руху продовжують поширювати українські гасла через патріотичні графіті та написи, які з'являються на стінах будинків, біля пропагандистських плакатів окупантів та в інших публічних місцях, демонструючи незламну боротьбу за звільнення Криму.
Активісти руху “Кримські бойові чайки” продовжують викривати особисті дані колаборантів і російських військових злочинців, які діють на тимчасово окупованій території Криму. Вони публікують не лише адреси проживання, контактні номери та маршрути пересування, але й детальні фінансові дані, інформацію про банківські рахунки та зв'язки цих осіб з окупаційною адміністрацією і військовими структурами росії. Також оприлюднюються докази їх участі в злочинах проти України та населення півострова.
Активістки “Злої Мавки” поширюють патріотичні написи, стікери та листівки із закликами до боротьби проти окупації, охоплюючи міста Сімферополь, Ялта, Євпаторія, Севастополь та інші населені пункти. Вони проводять акції з демонтажу та видалення російських пропагандистських матеріалів, підтримуючи дух супротиву серед місцевого населення та поширюючи інформацію про можливі шляхи звільнення Криму.
До Представництва продовжують надходити запити від громадян України, які хочуть виїхати з Криму через неможливість терпіти окупацію й тотальну пропаганду. Нагадуємо про нашу інструкцію — як виїхати з тимчасово окупованого Криму: https://cutt.ly/FwtiajlS.
Ми дякуємо свідомим українським громадянам в окупованому Криму за оперативні повідомлення про ситуацію на Кримському півострові, зокрема щодо соціально-економічної ситуації, пересування військ рф, руху спротиву окупації тощо. Детальну інформацію повідомляйте на email пресслужби Представництва: press@ppu.gov.ua.
Слава Україні!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим