Синдром “відкладеного життя”. Як можна його побороти і знову почати жити, навіть в умовах невизначеності.
З початком повномасштабного вторгнення стало дуже важко планувати своє життя. Коли ми не розуміємо, що буде навіть завтра, тим паче складно говорити про наступні півроку. Проте життя продовжується: під час повітряних тривог, обстрілів та відсутності електроенергії. Життя нікуди не поділось, не завмерло і не стало на паузу — воно є тут і зараз.
Чи можливо повернути собі бажання та здатність планувати своє життя? І головне: як це зробити?
Сьогодні ми хочемо поговорити про синдром “відкладеного життя”. Як можна його побороти і знову почати жити, навіть в умовах невизначеності.
Синдром відкладеного життя – це психологічний феномен, коли людина систематично відкладає справи, рішення, стосунки та захоплення на невизначений термін. Важливо зазначити, що в цьому випадку це не прокрастинація. Ми щиро віримо в те, що справжнє життя почнеться пізніше, коли ми чогось досягнемо або станеться якась важлива подія. А зараз просто такий період, який треба перечекати, далі точно буде краще.
Які ознаки синдрому відкладеного життя?
Постійне очікування вдалого моменту: “вдягну нову сукню, коли буде привід”, “почну ходити на тренування після перемоги”, тощо.
Незадоволення власним життям, але відсутня мотивація і покроковий план, як його можна змінити.
Завжди чогось не вистачає для щастя: нової машини, зміни роботи, переїзду в іншу квартиру тощо.
Відкладаєте чи навіть забороняєте собі насолоджуватись приємними моментами: квітами, кавою, смаколиками, переглядом улюблених фільмів.
Як боротись з синдромом відкладеного життя?
Усвідомити проблему. Це дуже важливий пункт, адже з цього ви розпочнете свій шлях у “тут і зараз”. Подумайте, що ви втрачаєте, відкладаючи життя “на потім”.
Плануйте. Заведіть собі щоденник, в якому запишіть все те, що ви відкладаєте вже довгий час. Оберіть пункти, які вам буде найлегше і найпростіше виконати, і заплануйте, коли ви зможете це зробити.
Почніть діяти. Потихеньку, з дрібниць: вдягніть нарешті ту саму нову нову сукню, повечеряйте з подругами у гарному закладі, почніть читати нову книжку. Є багато речей, які можна зробити прямо зараз і отримати від них велике задоволення.
Якщо вам потрібна допомога, звертайтесь за консультацією на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації.
Цілодобово. Безоплатно. Конфіденційно.
116 123
0 800 500 335
Telegram: @NHL116123
Instagram: Директ
Facebook: @lastradaukraine
ГО Ла Страда-Україна/La Strada-Ukraine