Результати опитування ветеранів та ветеранок: недовіра до установ, проблема у доступі до інформації та потреба у юридичних послугах
Українські оборонці щоденно захищають наше майбутнє. Омбудсман України Дмитро Лубінець наголошує, що вдячність, повага і захист їхніх прав — це той мінімум, який ми повинні їм надавати. Ветеранська політика насамперед має враховувати реальні потреби наших Захисників і Захисниць. ПРООН в Україні спільно з Урядом Королівства Нідерландів розробила перше уніфіковане дослідження (https://bit.ly/4guFuCD) правових потреб ветеранів та їхніх сімей в Україні.
Деякі результати дослідження:
Основними правовими потребами після звільнення з військової служби є доступ до інформації про права, гарантії та пільги, отримання пенсій й інших соціальних виплат, а також допомога в отриманні статусів (УБД, особи з інвалідністю).
44% опитаних зіткнулися із труднощами під час отримання статусу учасника бойових дій, пов'язані із тривалим процесом видачі довідок і незрозумілістю процедур.
Значним бар’єром у доступі до юридичних послуг для ветеранів є недовіра до установ, які їх надають. Це особливо характерно для ветеранок: таку недовіру висловлюють 84% жінок порівняно з 46,5% чоловіків-ветеранів.
Поранені ветерани потребують юридичної допомоги значно більше порівняно з ветеранами, які не мають поранень.
47% опитуваних членів сімей ветеранів потребували юридичної допомоги після звільнення родича з військової служби (зникнення або потрапляння у полон). Також популярним запитом є оскарження рішень військових частин або державних органів.
Після втрати родича 69% респондентів, членів сімей загиблих військовослужбовців, заявили про необхідність фінансової підтримки.
Наступною найбільш часто згадуваною потребою, особливо серед респондентів-жінок, є психосоціальна й інформаційна підтримка.
У дослідженні надані рекомендації Кабміну, міжнародним і національним НУО і системі БПД. Це зокрема, спрощення процедури отримання пільг, статусу УБД, підвищення поінформованості ветеранів про їх права та спрощення доступу до послуг. Знаючи про цю проблему, ще у березні 2023 року Офіс Омбудсмана виступав за забезпечення доступного сервісу для ветеранів, рідних загиблих оборонців у форматі «єдиного вікна» в регіональних центрах надання адмінпослуг. Нині Мінветеранів реалізовує такий формат. Також за ініціативою Уповноваженого були внесені зміни у законодавстві, зокрема Уряд ухвалив постанову від 10.09.2024 № 1041, якою затвердив порядок надання статусу УБД у період воєнного стану в автоматичному режимі.
Наш Офіс активно працює для захисту прав ветеранів і членів їхніх родин: організовуємо ветеранські форуми, напрацьовуємо рекомендації міністерствам й іншим органам влади щодо захисту прав ветеранів.
"Разом ми повинні створити умови, де кожен ветеран та ветеранка відчуватиме вдячність за свій подвиг і зможе реінтегруватися у суспільство без перешкод", — підсумував Уповноважений.