Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Ситуація в окупованому Криму: тенденції та ключові аспекти 2024 року

Дата: 17.01.2025 18:44
Кількість переглядів: 30

Фото без опису

Головне за рік:

▶ Завдяки власним морським безпілотникам та партнерським далекобійним ракетам у 2024 році Сили Оборони України потопили або пошкодили щонайменше 8 російських військових суден поблизу Кримського узбережжя та в акваторії Чорного моря. В результаті чорноморський флот рф був змушений покинути порти окупованого Криму. Станом на січень 2025 року Україні з початку повномасштабного вторгнення вдалося знищити близько 31 російське судно та пошкодити понад 22 із загальної чисельності чорноморського флоту рф, що складає близько 80 одиниць.

▶ Протягом року ЗСУ активно атакували аеродром “Бельбек” поблизу окупованого Севастополя. Під час атаки на “Бельбек” у січні було знищено щонайменше три літаки та особовий склад окупаційних військ, а також бункер радіолокаційного пункту управління та координації. У травні на аеродромі знищено радіолокаційну систему 92Н6Е, що входить до складу комплексу ППО С-400 і пошкоджено щонайменше одну установку. Крім того, було знищено два російські літаки — МіГ-31 та Су-27, ще один МіГ-29 пошкоджено. У червні на цьому ж аеродромі знищили дві пускові російські установки ЗРК С-400 і радіолокаційну станцію, а також РЛС “Небо-М”.

▶ У червні ЗСУ атакували дивізіон зенітно-ракетного комплексу С-400 “Тріумф” у районі окупованого Джанкоя.

▶ 28 червня Україні вдалося повернути з російського полону кримськотатарського політв’язня Нарімана Джеляла — першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу, якого окупанти незаконно затримали та засудили до 17 років ув’язнення у 2021 році після участі в Інавгураційному саміті Кримської платформи. Наріман Джелял на той час був єдиним, хто приїхав з окупованого Криму для участі у Саміті. Після заходу він повернувся до Криму, де був протиправно заарештований російськими силовиками.

▶ Увечері 1 липня повітряним силам ЗСУ вдалося знешкодити ворожий склад боєприпасів в районі мису Фіолент. В результаті був уражений склад російсько-іранських дронів “Shahed-136”. Орієнтовна кількість знищених дронів, якими окупанти завдають удари по цивільних об’єктах та інфраструктурі України, складає 90 одиниць техніки.

▶ В ніч на 26 липня ЗСУ завдавати удару по території російського військового аеродрому в Новофедорівці Євпаторійського району. Внаслідок влучання почалася детонація ворожого боєкомплекту та сталася пожежа. На аеродромі перебували до 16 ворожих літаків. Крім того, було уражено місце дислокації ППО окупаційних військ.

▶ У серпні Сили Оборони України завдали удару по військовому аеродромі “Октябрське” в Курманському районі. В результаті виникла пожежа та детонація складу російських боєприпасів.

▶ 6 серпня спецпризначенці ГУР МО здійснили висадку на Тендрівську косу неподалік Криму. В результаті було знищено ворожу бронемашину МТ-ЛБ, комплекс РЕБ та фортифікаційні укріплення росіян.

▶ 13 вересня в результаті обміну між росією та Україною було звільнено 26-річну кримську татарку Леніє Умєрову, яку росіяни незаконно ув’язнили у грудні 2022 року, коли вона їхала до окупованого Криму провідати важко хворого на онкологію батька.

▶ Через недбалість російських окупантів поблизу Керченської протоки та узбережжя Криму 15 грудня зазнали аварії і затонули два російські танкери “Волгонефть-212” і “Волгонефть-239”, які перевозили нафтопродукти, зокрема, мазут. З обох суден у море вилилося декілька тисяч тонн мазуту, що спричинило екологічну катастрофу. Внаслідок аварії спостерігається значне забруднення берегової лінії мазутом у межах акваторії Чорного моря, а також берегова лінія тимчасово окупованої території Кримського півострова, від острова Тамань, м. Керч до м. Севастополь та далі до с. Попівка Євпаторійського району. Загалом берегова лінія близько 500 кілометрів.

▶ 31 грудня Головне управління розвідки МО України вперше у світі знищили повітряну ціль за допомогою морського дрона Magura V5. Під час бою у Чорному морі в районі мису Тарханкут внаслідок застосування ракет Р-73 “SeeDragon” знищено два російські гелікоптери Мі-8.

Злочини окупації:

▶ Станом на 1 січня 2025 року окупанти незаконно ув’язнили щонайменше 218 осіб, з них 132 — кримські татари. Із загальної кількості 43 — арештовані (з них 28 кримські татари), 151 — ув’язнені (з них 97 кримських татар), 26 — без статусу (з них 6 кримські татари).

▶ З початку 2024 року окупанти незаконно перемістили, а по факту депортували з Криму до в’язниць на території рф щонайменше 12 політичних в’язнів.

▶ Щонайменше 20 політичних в’язнів були протиправно переміщені з російських в’язниць до російських колоній у віддалені регіони росії. Зазвичай це регіони за тисячі кілометрів від Криму, де знаходяться одні з найжорсткіших колоній росії з суворими умовами утримання.

▶ Термінової медичної допомоги потребують щонайменше 60 кримських політв’язнів, серед яких: Ірина Данилович, Тофік Абдулгазієв, Сервер Зекір’яєв, Руслан Нагаєв, Енвер Аметов, Рустем Османов, Яшар Муєдінов, Рустем Гугурик, Вадим Бектеміров, Теймур та Узеїр Абдуллаєві та інші.

▶ Впродовж всіх 10 років окупації півострова не припиняється адміністративний, судовий, психологічний та силовий тиск окупаційної адміністрації рф на Кримську єпархію ПЦУ з метою припинення її діяльності та витіснення за межі окупованого Криму. 8 квітня окупанти демонтували купол Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги у Сімферополі, який був центральною святинею ПЦУ в Криму. 29 серпня окупанти знищили Хрестовоздвиженський храм Православної Церкви України в Євпаторії — останній православний храм української церкви в Криму.

▶ Кримських татар в окупованому Криму переслідують в тому числі за релігійною ознакою. Так, 22 лютого 2024 року так званий “верховний суд Криму” затвердив рішення окупаційного суду, який оштрафував незалежну мусульманську громаду “Алушта” на 100 тис. руб. за нібито “зберігання книг з федерального списку екстремістських матеріалів у міській мечеті та в будинку голови організації”.

У місті Старий Крим 29 лютого 2024 року окупанти провели обшуки в мечеті “Зубейр Джамі” та у селі Журавки за місцем проживання імама місцевої мусульманської громади “Eski Qırım” Ізета Сайфулліна та її голови Ісмаїла Юрдамова, активістів Ленура Якубова та Шевкета Киямова.

5 березня 2024 року пройшла нова хвиля масових обшуків. У Бахчисараї слідчі дії відбулися в активістів “Кримської солідарності”, а в Джанкойському районі — у релігійних діячів. Внаслідок цього стосовно 9 осіб (Нарімана Аметова, Арсена Кашки, Алі Мамутова, Ваїта Мустафаєва, Енвера Халілаєва, Мустафи Абдураманова, Азіза Азізова, Мемета Люманова та Рустема Османова) обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою протягом 60 діб, а Ремзі Куртнезірова через стан здоровʼя поміщено під домашній арешт. З того часу кожних три місяці окупаційний “суд” продовжує всім затриманим незаконний арешт на 90 діб.

▶ Попри численні заклики з боку світової спільноти та міжнародних інституцій, рф продовжує організовувати так звані “вибори” на окупованих територіях, намагаючись інтегрувати їх у російську дійсність та “легалізувати” свої злочини та наслідки своєї бездумної агресивної політики. Так, протягом 2024 року окупанти двічі провели незаконні вибори в окупованому Криму: так звані “вибори” президента рф та так звані “вибори” до місцевих органів влади суб’єктів росії різного рівня.

Насильницька мобілізація:

▶ За період з 1 січня 2024 по 1 січня 2025 загинули щонайменше 1038 солдатів російської армії з підрозділів, дислокованих в окупованому Криму. 654 із них, ймовірно, були громадянами України. Кількість загиблих може бути більшою, оскільки росія приховує реальні втрати. Всього з 24 лютого 2022 року — 1657 вбитих і 1107 з них громадян України.

▶ За цей же період підтверджено взяття в полон щонайменше 64 військовослужбовців рф з окупованого Криму, загалом — 101, більшість з яких, ймовірно, є громадянами України.

Мілітаризація Кримського півострова:

▶ Відколи росія розпочала широкомасштабне вторгнення на територію України, окупований Крим використовується для поширення російської агресії у різних формах. З території півострова окупанти продовжують завдавати удари по житлових будинках та цивільній інфраструктурі материкової частини України.

▶ Цивільна інфраструктура Криму продовжує використовуватися у військових цілях окупантів. Зокрема, незаконний “керченський міст”, “траса таврида", а також “кримська залізниця” використовуються для перекидання військ на тимчасово окуповану територію Криму з російської федерації, і далі — вже на новоокуповані росією території України.

▶ Російські загарбники наражають на небезпеку місцевих жителів окупованого Криму, розміщуючи склади боєприпасів поблизу населених пунктів або цивільної інфраструктури.

Громадянський спротив:

▶ Станом на січень 2025 року зафіксовано 1139 випадки надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму. З них у 1022 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 20 випадках розгляд матеріалів продовжується.

▶ В окупованому Сімферополі місцева жителька на знак протесту проти незаконних “виборів” залила зеленку в урну для бюлетенів. Проти жінки окупанти порушили кримінальну справу.

▶ Одразу три жительки Сімферополя опублікували у своїх соцмережах українську пісню “Червона калина”. Окупанти затримали жінок за нібито “дискредитацію російської армії”.

▶ У тимчасово окупованому Сімферополі місцевий мешканець виклав відео на підтримку України та ЗСУ. Окупанти затримали чоловіка, одягли його у військову форму окупаційних сил рф та змусили просити вибачення на камеру. Проти нього склали протокол за “дискредитацію армії рф”.

▶ В Чорноморську окупанти затримали тринадцятирічного хлопця, за нібито фотографування та передачу активістам “АТЕШ” даних про розміщення російських окупантів та вороже ППО. Підлітка змусили вибачатися на камеру та провели “профілактичну” бесіду.

▶ Мешканка селища Тарханкут в Криму у своїх соціальних мережах публікувала матеріали, в яких підтримувала ЗСУ та засуджувала агресію росії проти України. Окупаційний “суд” призначив 64-річній пенсіонерці п’ять діб адміністративного арешту та штраф у розмірі 35 тисяч рублів.

▶ У селі Попівка Євпаторійського району відпочивальники слухали українські пісні, зокрема, гурту “Океан Ельзи”, за що заарештували їх на 10 діб і змусили зняти вибачення на відео.

▶ Мешканець Сімферополя, заступник головного лікаря клінічної лікарні, негативно висловлювався щодо окупантів та підтримував звільнення Криму. Окупанти затримали чоловіка, заарештували на 15 діб та призначили штраф у розмірі 50 тисяч російських рублів.

▶ В окупованій Ялті прямо на цвинтарі затримали жінку, яка приїхала з-за кордону на похорон матері. Окупанти звинуватили жінку у “державній зраді” через дві NFT-марки “російський військовий корабель”, які вона купила два роки тому.

▶ 10-річна школярка з міста Саки опублікувала в соцмережах відео, що нібито “дискредитує” окупаційну армію та паплюжить російський триколор. Окупанти склали адміністративний протокол щодо її матері за статтею “невиконання обов’язків щодо утримання та виховання неповнолітніх”, і передали зібрані матеріали для розгляду в окупаційну міську адміністративну комісію у справах неповнолітніх.

▶ Мешканка Сімферополя опублікувала в соціальних мережах відео з критикою російської пенсійної реформи та допис із запитанням “навіщо нам Крим і Донбас за таку непомірну ціну?”. Окупанти затримали пенсіонерку, а окупаційний “суд” зобов’язав її сплатити штраф у розмірі 40 тисяч рублів за звинуваченнями у нібито “дискредитацію” окупаційної армії.

▶ Мешканка Сімферополя стала об’єктом переслідування окупантів через її фото з українським прапором з Майдану Незалежності в Києві багаторічної давності. Окупанти затримали жінку, провели обшук, окупаційний “суд” виніс рішення про нібито “дискредитацію”.

▶ Мешканець селища Азовське Джанкойського району у розмові в “чат-рулетці” зазначив, що чекає на деокупацію Криму Збройними Силами України та зазначив, що “не любить росіян через історичну пам’ять”. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео і передали матеріали до окупаційного “суду”.

▶ Активісти рухів спротиву “Жовта Стрічка”, “Кримські бойові чайки” та “Зла Мавка” протягом року провели сотні акцій спротиву в окупованому Криму, розміщували патріотичні листівки, плакати та символіку з нагадуванням, що Крим — це Україна, та що окупантам на півострові не раді.

▶ Зокрема, активісти руху “Жовта Стрічка” вели активну антипропагандистську роботу, викривали злочини окупантів в Криму, фіксували та повідомляли про незаконне переміщення українських дітей з окупованих територій через окупований Крим на територію росії. Також активісти повідомляли про випадки мілітаризації дітей на півострові та їх примус займатися “волонтерством” на потреби окупантів. Активісти долучились до створення проєкту “Ти в Україні”, де зібрана інформація про безпеку та спротив для українських громадян на окупованих територіях.

▶ Активісти руху “Кримські бойові чайки” протягом року активно розкривали особисті дані колаборантів та російських військових злочинців в окупованому Криму. Вони оприлюднили дані адміністраторів пропагандистського каналу колаборанта Таліпова, який переслідує мешканців окупованого Криму за проукраїнські погляди. Крім того, активісти розкрили організаторів незаконних російських виборів на території окупованого Криму. Також активістам вдалося ідентифікувати та оприлюднити дані колаборантів, які після початку окупації Криму допомогли окупантам “привласнити” фестиваль Yalta Summer Jam, що існує з початку 2000-х й розвивався завдяки українським виконавцям.

▶ Активістки руху “Зла Мавка” активно протидіяли ворожій пропаганді під час псевдовиборів російських загарбників, знищували примірники пропагандистських матеріалів. Також, активістки поширювали щотижневик, де розкриваються злочини окупантів, та вели щоденники, де висвітлювали реалії проживання в російській окупації.

▶ В той час активісти руху спротиву “АТЕШ” системно відстежували переміщення російської військової техніки в окупованому Криму та передавали дані відповідним службам Сил Оборони України. Активісти руху вливались в лави ворожої армії та проводили диверсії зсередини, щоб послабити окупаційні війська. Крім того, активісти у співпраці з Силами Оборони України допомагали реалізувати успішні удари Сил Оборони по російських військових об’єктах, як от по аеродрому Бельбек.

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь