Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

В Україні 27 січня відзначають Міжнародний день памʼяті жертв Голокосту. Спогади про наймасштабнішу трагедію людства, яка торкнулась України, зібрала Ірина Миколайчук.

Дата: 27.01.2025 10:53
Кількість переглядів: 27

 

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту: як наймасштабніша трагедія людства торкнулась України

Ірина МиколайчукІрина Миколайчук

Голокост. Фото ілюстративне. Джерело: Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини

В Україні 27 січня відзначають Міжнародний день памʼяті жертв Голокосту. В цей день, у 1945 році, звільнили вʼязнів найбільшого нацистського табору Аушвіц. За даними Українського інституту національної памʼяті, протягом Другої світової війни нацистська Німеччина знищила третину усіх євреїв у світі, з них 1,5 мільйона жили на території сучасної України.

"Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, завжди слугуватиме всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують ненависть, фанатизм, расизм та упередження", — йдеться в резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.

Спогади про наймасштабнішу трагедію людства, яка торкнулась України, зібрала Ірина Миколайчук.

В основі Голокосту лежав антисемітизм, ненависть до євреїв стала ключовим принципом нацистської ідеології. Частиною плану також були: правова дискримінація, погроми, конфіскація майна та бойкот підприємств, які належали євреям. Місцями найбільших масових страт євреїв в Україні були: Бабин Яр (Київ), с. Богданівка, с. Дальник (Одеська область), урочище Дрогобицький Яр (Харків), м. Кам’янець-Подільський та урочище Сосонки біля Рівного.

Дмитро Парфьонов, 83 роки, м. Одеса

"Під час допиту фашистський поліцейський вирвав мене з маминих рук і, схопивши за ногу, жбурнув мене на підлогу. Мені було півтора року. Мама кинулася на поліцейського, а він витяг пістолет і застрелив її.

Ми пам'ятаємо праведників світу, які рятували євреїв. Коли виводили людей, щоб відправити етапом, нас підхопили люди й несли на руках. Всі знали, що сьогодні виходитимуть колони на знищення до станції «Сортувальна». Мене, мого брата та інших дітей просто викинули в натовп. Охорона не всіх помітила. Так усі 5 дітей, дівчинка та 4 хлопчики, залишилися живими".

В Одесі близько 30 тисяч євреїв (точні цифри досі не відомі) зібрали в порожні артилерійські склади на околиці міста. Підігнавши бензовози, облили будівлі з людьми горючою сумішшю і підпалили. В Миколаївській області створювали переважно тимчасові або транзитні гетто та спеціальні винищувальні табори. На цій території загинули десятки тисяч євреїв та ромів, переміщених з Бессарабії, Буковини, Одеси, Східного Поділля і Румунії.

Декому з батьків вдавалось не реєструвати дітей під час поселення в гетто і ховати їх у бараках, рятуючи від можливої страти.

Людмила Клейнер, 85 років, м. Одеса

"Нас здав у гетто наш двірник, цілковитий негідник. Він не лише нас видав, а всіх, хто пристойно жив, щоб можна було пограбувати квартири. В гетто мама навчила мене ховатись, і щоразу коли в камері відчинялися двері, я за мить заповзала в темне місце і не дихала. Одного разу більшість гетто в місті та в окрузі були спустошені. За дві доби понад 25 тисяч євреїв було живцем спалено на порохових складах на околицях Одеси. Серед них був мій дядько з тіткою та двоє їхніх маленьких діток".

На Галичині жертвами нацистської політики Голокосту стали 610 тисяч євреїв. У листопаді 1941 року у Львові було відведено окрему ділянку міста для створення єврейського гетто. Гетто були у Дрогобичі, Бориславі, Тернополі, Болехові, Сколе, Стрию та інших містах і селах. У 1941 році угорська влада депортувала близько 18 тисяч євреїв із Закарпаття в окуповану Україну, де вони були розстріляні. Євреїв, які залишалися на території Закарпатської України, у травні 1944 року вивезли до концтабору Аушвіц. По приїзду більшість із них стратили в газових камерах.

На Вінничині створили гетто у селі Ялтушків, і у 1942 році всіх його вʼязнів, а це понад 1400 людей, вбили. У Чернівцях гетто зробили за один день на території сучасного єврейського кварталу. У нього переселили все єврейське населення, близько 50 тисяч людей. Вбивств та масових розстрілів не було, втім, євреїв з міста відправляли на трудове заслання в жахливі умови. Багато євреїв помирали на каторзі.

Клара Кац, 88 років, м. Чернівці

"Ми були в селі Печера, а то був страшний табір, його так і називали — «табір смерті». За парканом табору був невеликий базар, куди люди виходили торгувати. І вінничанкам, цим жінкам, треба памʼятник поставити, бо вони всім жертвували, але перекидали нам через паркан продукти. Вони теж з голоду вмирали, а все одно давали нам картоплю, буряк, горох, фасолю, хліб. Мама ставила дві цеглини та одну поперек і розводила вогонь, щоб зготувати нам їсти. І скільки разів фашисти підходили й ногою штовхали ці цеглини та все виливалося. Але мама все промиє, знову зварить і нас нагодує".

За інформацією Українського інституту національної пам’яті, між 1933 і 1945 роками на території сучасної України було вбито понад 1,5 мільйона людей та створено 50 гетто — штучних поселень для відокремлення та подальшого знищення євреїв. Голокост є одним із найбільших злочинів проти людяності, який нагадує нам, що світ має обʼєднуватись і протистояти ідеям, що ставлять під загрозу суверенітет будь-якої з країн світу та порушують права представників різних національностей.

Суспільне Культура 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь