Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

На Херсонщині 2025 рік оголосили роком поета та письменника, громадського діяча Миколи Братана

Дата: 31.01.2025 12:49
Кількість переглядів: 93

Фото без опису

З метою належного вшанування пам’яті поета і письменника, популяризації його творчості та з нагоди відзначення у 2025 році 90-річчя з дня народження, начальником Херсонської обласної військової адміністрації Олександром Прокудіним видано розпорядження, яким оголошено в Херсонській області 2025 рік — Роком Миколи Братана.

Серед заходів, які планують провести цього року – літературні та мистецькі конкурси, виставка-спогад, відеопрограми, вечори поезії, присвячені Миколі Братану.


Микола Братан народився 1 січня 1935 року в родині сільського механізатора в селі Семенівка Каховського району на Херсонщині (на той час - Одеська область). Хоча офіційною датою народження Миколи Івановича вважається 1 січня 1935 року, насправді він народився 19 грудня 1934 року, і свій день народження завжди святкував саме в цей день.

Закінчив Бериславське педагогічне училище, філологічний факультет Одеського державного університету.

Працював у районних газетах, на обласному телебаченні, займався викладацькою діяльністю.


 Творчий діапазон Миколи Івановича надзвичайно універсальний. З-під пера майстра слова вийшли друком романи, десятки поетичних збірок, сотні пісень та експромтів, літературознавчі розвідки, понад 20 драматичних поем та комедій, чотири з яких присвячені Т. Г. Шевченку. Окремі нариси присвятив життю і творчості О. Гончара (“Сила  любові”, “І краса, і держава”).

Дебютував Микола Братан у 1961 році збіркою віршів “Смаглява Таврія”. Згодом побачили світ поетичні книжки: “Луни” (1964), “Я - Сиваш” (1978), “Степові люди” (1979), “П’ята група крові” (гумор, сатира, 1999), “Царина” (1999), “Дожинок” (2004),  “Семенівське шосе” (2007), “Пізні дощі” (2008), “У дорозі до нас” (2010) та ін.

Перу автора належать романи: “Бережина” (1985), “Перепелина ніч” (1988) “Танго над лиманом” (2001), “Далі буде” (2006), “Голодна кров” (роман у новелах, 2008).

В останнє десятиліття свого життя поет звернувся до наймолодших читачів – вийшло друком близько 10 збірок творів для дітей: “Парасолька йде по місту” (2000), “Каченя шукає маму” (2006), “Футбол з парасолькою” (2008) та ін.

Багато поезій Миколи Братана було покладено на музику різними композиторами: В. Телюком, В. Другальовим, П. Панченком, В. Плаксєєвим, В. Стеренком, В. Тюкавкіним. У співавторстві з ними поет видав низку окремих пісенних збірок.

2009 року побачила світ збірка пісень на слова Миколи Братана “Голуби над батьківською хатою”, до якої увійшли вибрані пісні, написані автором в різні роки. Багато пісень на вірші поета вийшли друком у колективному збірнику херсонських авторів  «Повіку бути хлібу й пісні» (2009) та нотній збірці відомого херсонського композитора Валентина Плаксєєва  «Пісні Таврійських степів» (2019) з серії  «Пісенні скарби Херсонщини».

Микола Братан переклав українською мовою вірші карачаєво-­черкеських, чеченських та інгуських авторів, вірші з російської та білоруської мов, єврейських, болгарських та угорських поетів. Видав книгу поетичних перекладів "Гостина" (2003)

Микола Іванович славився енциклопедичними знаннями в галузі літератури, вивчав і збагачував українську літературну мову. Протягом творчого життя виховав десятки молодих літераторів. Займався громадською діяльністю, активно популяризував рідну мову і культуру. 
Впродовж 35 років (1971-2006) він очолював Херсонську обласну організацію Національної спілки письменників України (членом якої став 1967 року) і вісім років - Херсонське обласне об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. 
У 2004 році Миколі Братану присвоєно почесне звання "Заслужений діяч мистецтв України". Нагороджений орденом “Знак пошани”. Лауреат літературної премії ім. А. Малишка, обласної літературної премії ім. М. Куліша.
Талант і великий письменницький доробок, знання історії та культури свого краю, безмежна любов до степових людей – завдяки цьому Микола Братан став певним символом Херсонщини і продовжує уособлювати Таврію для письменників України та зарубіжжя.

Микола Іванович Братан пішов з життя 13 березня 2010 року.

Використані матеріали Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А.Лавреньова 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь