Попри утиски, наші співвітчизники в тимчасово окупованому Криму щодня мужньо протистоять російським окупантам, демонструючи свою непохитність, віру у визволення та відданість Україні.
Продовжуємо інформувати про суспільні настрої жителів Криму та про людей, які руйнують наративи російської пропаганди, в нашій рубриці #рух_спротиву, спільно з Спротив.
Окупаційна адміністрація систематично переслідує мешканців Криму за підтримку України, прояви української та кримськотатарської ідентичності, а також за будь-яку критику російської окупації та військової агресії. Ще у 2022 році росія внесла зміни до кримінального й адміністративного законодавства, запровадивши покарання за так звану "дискредитацію збройних сил рф". Це стало додатковим інструментом для придушення активістів, журналістів і звичайних громадян. На цьому тижні зафіксовано такі випадки:
Мешканець Ялти Ахмет Магомет Хан Ахметов на набережній міста публічно критикував окупантів. Чоловіка затримали, змусили просити вибачення на відео, склали протокол, матеріали передані до окупаційного “суду”.
Мешканець села Добре Сімферопольського району Аблялімов Рустем в соцмережах критикував окупаційну російську армію та висловлював підтримку Збройним силам України. Окупанти затримали чоловіка, змусили просити вибачення на відео, матеріали передані до окупаційного “суду”.
Мешканка села Якимівка Білогірського району Леся Литвинова в соцмережах критикувала дії окупаційної російської армії та висловлювала підтримку ЗСУ. Окупанти затримали жінку 1964 року народження, змусили просити вибачення на відео, матеріали передані до окупаційного “суду”.
Мешканка Ялти переказувала кошти на придбання ЗСУ ударних безпілотників. Окупанти затримали жінку та звинуватили нібито у “державній зраді”, їй загрожує довічне ув’язнення.
Мешканець Севастополя Сергій Сауляк нібито передавав українським спецслужбам інформацію про розташування окупаційних військ та нібито залучив знайомого до підготовки підпалу будівлі окупаційної адміністрації. Чоловіка незаконно засуджено до 18 років колонії.
Мешканець Феодосії публікував у соцмережах пости з критикою російської окупаційної армії. Окупаційний “суд” незаконно засудив чоловіка до 2,5 років ув’язнення у колонії-поселенні.
Мешканець Керченського району нібито передавав українській розвідці інформацію про розташування російських окупантів. Чоловіка затримали, його справу передали до окупаційного “суду”.
Щодня свій спротив окупантам демонструють і організовані рухи спротиву, які набрали силу після широкомасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році:
Активісти руху спротиву “АТЕШ” продовжують розвідувати військові об'єкти окупантів. Зокрема вони провели розвідку санаторію “Здравниця” у Євпаторії, який став місцем дислокації окупантів, та фортифікацій, які окупанти будують на прибережній лінії біля міста. Також агенти повідомляють про нове місце стоянки військової техніки ЗС РФ біля Феодосії та фіксують переміщення палива та ПММ по всьому Криму.
Активісти руху "Жовта Стрічка" продовжують боротьбу з окупантами в Криму, знищуючи пропагандистські матеріали та поширюючи патріотичну символіку, зокрема у Сімферополі, Севастополі та у селищі Айкаван. Також рух повідомляє про наміри росіян збудувати на Арабатській стрілці місто для громадян росії.
Рух спротиву "Зла Мавка" продовжує вести свою боротьбу, фіксуючи злочини російських окупантів і відкриваючи їх перед світовою спільнотою, одночасно прикрашаючи кримські міста патріотичними символами.
Активісти руху "Кримські бойові чайки" продовжують систематично збирати та публікувати дані колаборантів і російських військових злочинців у тимчасово окупованому Криму.
Станом на 30 січня російська окупаційна адміністрація незаконно утримує 218 людей, серед яких 132 є представниками кримськотатарського народу, за звинуваченням у вигаданих злочинах, таких як тероризм, екстремізм і державна зрада. Все це — частина ширшої репресивної кампанії росії, спрямованої проти кримських татар і всіх, хто виступає проти окупації та намагається зберегти свою культурну та національну ідентичність. Показовими є нещодавні випадки:
Незрячий політв'язень Олександр Сізіков, незаконно засуджений окупантами на 17 років ув’язнення, повідомляє про незадовільні умови етапування з Криму до красноярського краю росії.
Сейрана Хайрединова, незаконно засудженого до 12 років ув’язнення, доставили до тюрми №2 у місті владімір в росії. Під час етапу у Сейрана через стрес погіршилася алергія, а також він перехворів на ГРВІ.
Сейран Салієв, незаконно засуджений у 2020 році російським судом до 16 років ув’язнення, утримується у штрафному ізоляторі (ШІЗО) колонії ВК-4 тульської області росії.
Про посилення спротиву окупації в Криму свідчить і зростання кількості незаконних адміністративних проваджень в окупаційних "судах" за статтею про так звану “дискредитацію збройних сил рф”. Станом на 30 січня 2025 року зафіксовано 1139 випадків надходження матеріалів складених за ст. 20.3.3 КпАП рф до т.зв. “судів” на території тимчасово окупованого Криму та інших компетентних органів.
З них у 1022 випадках було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу або приєднано до іншої справи за іншою статтею та винесено сукупне рішення. У 20 випадках розгляд матеріалів продовжується. За ознакою статі 466 (46%) постанов винесено щодо жінок, та 555 (54%) – щодо чоловіків. Загалом сукупний розмір застосованих штрафів вже складає щонайменше 33 млн російських рублів.
Дякуємо кожному та кожній за виявлену сміливість та чітку громадянську позицію. Крим – це Україна, і ми боремося разом, щоб якнайшвидше звільнити Крим, а нашим громадянам, що вимушені жити в окупації, повернути відчуття безпеки.
Слава Україні!
Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим