Кілька рекомендацій, як залишатися емоційно стійким до маніпуляцій в інфопросторі
Часто новини чи дописи, які ми читаємо у соцмережах, зачіпають нас за живе. Іноді це робиться навмисно, адже люди у вирі емоцій легше піддаються інформаційним маніпуляціям. І ось ми вже починаємо ділитися дражливим контентом з іншими, активно коментувати, усе більш емоційно залучаючись. Але саме цього й чекають маніпулятори.
Ось кілька рекомендацій, як залишатися емоційно стійким до маніпуляцій в інфопросторі:
Чути свої емоції. Для емоційної стійкості важливо вміти розпізнавати власні емоції. Що саме я зараз відчуваю? Що викликало цю реакцію? Розуміння емоцій допомагає відділити їх від мислення, знизити вплив сильних почуттів на ухвалення рішень.
Визнавати, що відчуваєте. Придушення емоцій призводить до накопичення стресу. Натомість їх потрібно визнати, а потім зрозуміти, що викликало таку реакцію. Важливо знайти спосіб проявити ці емоції без шкоди для себе та інших: через спорт, творчість, спілкування з близькими або іншу діяльність.
Не поспішати з реакцією. У моменти, коли ви відчуваєте сильні емоції, здатність мислити критично знижується. Тому не поспішайте реагувати на новини чи рішення, поки не стишете емоції. Знайдіть свій спосіб заспокоєння, це можуть бути дихальні вправи, прогулянка чи інше.
Дбати про фізичне тіло. Наш емоційний стан тісно пов’язаний із фізичним. Тож легше залишатися спокійними в інфопросторі, коли ви здорові і добре почуваєтесь. Для цього потрібно принаймні вчасно і корисно харчуватися, регулярно відпочивати та відмовитись від шкідливих звичок.
Якщо самостійно впоратися зі станом складно, звертайтеся за підтримкою до фахівців.
Будьте уважні до себе, своїх емоцій та стану здоров’я. Це допоможе зберігати спокій і критичність мислення навіть у найскладніші часи.
Цей матеріал опубліковано в межах проєкту «Медіа- та інформаційна грамотність у воєнний час: будуємо інформаційну стійкість», який реалізується Центром демократії та верховенства права спільно з Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у партнерстві із UNESCO Ukraine та за підтримки Японії Посольство Японії в Україні / 在ウクライナ日本国大使館 / Embassy of Japan in Ukraine.
Центр демократії та верховенства права