Які послуги в медичних закладах можуть надавати платно?
З січня цього року в Україні набули чинності нові правила щодо платних медичних послуг. Вони зроблять систему прозорішою: тепер пацієнт точно знатиме, що покриває держава, а за що потрібно заплатити офіційно через касу лікарні.
Безоплатні послуги залишаються! Держава продовжує оплачувати медичні послуги за Програмою медичних гарантій (ПМГ). Це виклики «швидкої», лікування у сімейного лікаря, пологи, операції за показаннями, лікування інфарктів, інсультів, онкозахворювань, реабілітація, обстеження та багато іншого.
За що потрібно буде платити?
Послуги, що не входять у Програму медичних гарантій, наприклад:
комп'ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) БЕЗ НАПРАВЛЕННЯ (однак якщо є направлення лікаря, ця послуга безоплатна);
пластичні та косметичні операції, які не пов’язані зі станом здоров’я;
окремі стоматологічні послуги для дорослих (наприклад, естетичне протезування);
естетична медицина, включно з пластичними операціями без медичних показань.
Звернення до лікаря без направлення, якщо воно потрібне. Наприклад, якщо пацієнт сам вирішив піти до спеціаліста, а не отримав направлення від сімейного лікаря. Водночас нагадуємо, що вам не потрібно мати направлення до гінеколога, психіатра, нарколога. Консультації цих фахівців залишаються безоплатними. З повним списком лікарів, до яких не потрібне направлення, можете ознайомитися тут: https://bit.ly/3CEH1Y6
Обслуговування за договорами – коли юридична особа уклала договір з медзакладом (наприклад, компанія оплачує медогляди для своїх працівників).
Додаткові сервіси, за які пацієнт платить окремо:
Візит лікаря додому (якщо це не медично необхідно, а лише бажання пацієнта).
Вибір конкретного лікаря для лікування у стаціонарі.
Перебування в палаті з підвищеним комфортом за запитом пацієнта.
Важливо, що надання платних послуг має бути оформлене відповідними документами та внесене до електронної системи охорони здоров'я із зазначенням джерела оплати, а розрахунок здійснюватиметься виключно в безготівковій формі.
Усі медичні заклади мають розмістити на своїх сайтах та інформаційних стендах повний перелік платних медичних послуг із зазначенням їх вартості та безоплатних послуг, що надаються в межах Програми державних гарантій.
Чому деякі медичні послуги стали платними?
Платні послуги ввели для того, аби зробити фінансування лікарень прозорим і зменшити корупцію. Раніше пацієнти часто платили неофіційно за КТ, МРТ чи «благодійні внески». Тепер держава чітко розмежувала безоплатні послуги ПМГ і ті, що оплачуються офіційно. Лікарні зобов’язані оприлюднити тарифи, а оплата відбувається лише через касу з видачею чеку.
Якщо у вас вимагають гроші готівкою, без чеку або на карту лікарю – це незаконно! Детальніше з переліком платних послуг ви можете ознайомитися на офіційному сайті МОЗ: https://bit.ly/4brsxq0
А якщо вам потрібна допомога у відстоюванні своїх прав, ви завжди можете звернутися за допомогою на нашу гарячу лінію «Номер здоровʼя»:
(096)2-888-003,(095) 2-888-005.
Будьте поінформованими – знайте, за що платите і що має бути безоплатним!