Україна непохитно рухається інтеграційним шляхом до Євросоюзу, майже три роки зберігаючи стійкість у повномасштабній війні.
В червні 2022 року Україна отримала статус кандидата в ЄС, а вже 2024 року, у рекордно стислий термін офіційно стартували переговори щодо членства. Наразі, тривають двосторонні зустрічі Україна-ЄС у межах офіційного скринінгу. Протягом 2025 року планується завершити їх за всіма Кластерами, що дозволить Єврокомісії оцінити відповідність законодавства України праву ЄС.
Паралельно, Україна активно готується до відкриття перемовин по Кластеру 1 «Основи процесу вступу до ЄС» (Fundamentals) вже найближчим часом. Для цього, ведеться робота над 3 дорожніми картами у сферах верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій.
Водночас, країна має амбітну мету — до кінця року розпочати перемовини по всіх Кластерах. Такий динамічний рух невід’ємно пов’язаний не лише з ефективністю трансформацій всередині країни, а водночас із стійкою підтримкою європейських партнерів.
З початку повномасштабної війни ЄС разом з країнами-членами ЄС надали Україні понад 134 млрд євро економічної, гуманітарної та військової підтримки.
У 2024 році ЄС підтримав рішення щодо започаткування інструменту Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро, з яких уже залучено уже 16 млрд. Разом з тим, ЄС ухвалив правила використання доходів від заморожених активів рф для допомоги Україні – 90% прибутку — на допомогу Україні через механізм кредитної співпраці ЄС. За рахунок цього держава вже отримала перший платіж — 1,5 млрд євро.
ЄС та країни-члени також надали Україні 3,7 млрд євро гуманітарної підтримки, включно з 153 000 тонн матеріальної допомоги та евакуацією 4 000 українських пацієнтів до Європи.
Для посилення енергетичної безпеки нашої держави надано 2 млрд євро, а разом з тим відправлено до України понад 8 850 електрогенераторів і понад 3 600 трансформаторів. Лише восени 2024 надано 160 млн євро на відновлення електростанцій та мереж, поставки обладнання тощо.
Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції