Чоловіки теж потерпають від домашнього насильства. Особливо військові та ветерани. Ця тема доволі стигматизована в суспільстві. Про неї не говорять ні ті, хто потерпає, ні ті хто має захищати. І ми зараз говоримо саме про економічне насильство.
Що це, чому від нього потерпають військові та ветерани, чому про це треба говорити і як цьому протидіяти, читайте далі.
Спершу розберемось у визначеннях
Домашнє насильство — дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання.
Економічне насильство — форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними. Сюди також відноситься залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
До прикладу, якщо у ветерана забрали всі картки, куди надходять кошти після поранення, чи одноразова грошова допомога і він не має до них доступу — це економічне насильтво. Якщо не купують необхідні ліки і не забезпечують необхідних умов для лікування та реабілітації — це економічне насильство. Якщо без попередньої домовленості витрачають все грошове забезпечення військового, який перебуває у полоні — це економічне насильство.
Чи можна з цим щось вдіяти
Можна і треба. Згідно з законодавством, існує алгоритм притягнення до відповідальності та відповідно припинення цього.
В першу чергу, необхідно звернутись до органів Національної поліції за загальним номером 102 і викликати наряд поліції. Але варто розуміти, що якщо в цей конкретний момент кривдник/ця не несе прямої загрози життю та здоров'ю, то у відділок її не заберуть. Однак мають скласти протокол по статті 173-2 КУпАП, за вчинення домашнього насильства.
Якщо ж існують ризики загрози життю та здоров’ю (а ми нагадуємо, це ненадання необхідної допомоги, позбавлення коштів і неможливість внаслідок цього купити ліки), то на місці, нарядом поліції може бути винесено тимчасовий заборонний припис. Це документ, що забороняє наближатись, контактувати, проживати разом в одному приміщення строком до 7 днів.
Це умовне швидке рішення, а що ж далі? Далі через суд можна отримати обмежувальний припис — це документ, що містить трошки розширений перелік заборон і може бути виданий на строк до півроку.
Що по коштам
От повернути забрані кошти буде уже, на жаль, складніше. Для цього необхідно найняти адвоката, який уже в свою чергу подає позов на відшкодування. Проте варто розуміти, що якщо у тієї сторони немає коштів, або рівноцінного майна, то це майже нереально.
Також при подання позову, необхідно подати обґрунтовані докази, що ці кошти витрачаються проти волі, або не за узгодженням, що не викликають швидку особі, яка самостійно не може цього зробити, не дають достатнього харчування, мотивуючи це чим завгодно, але, ключовою умовою тут є саме умисне завдання шкоди людині.
Що по доказам
Взагалі при вчиненні домашнього насильства, тягар доказування лежить не на постраждалій стороні. Однак ми живемо в тому світі, де живемо, і по факту відбувається навпаки. Які ж це можуть бути докази:
- в ідеалі мати фото- або відеодокази, записи розмов, скріншоти переписок тощо. В судовому засіданні ці докази можуть бути не прийняті без відповідної процедури фіксації, але для поліції цього може бути достатньо;
- свідки, важливо залучити свідків. Це можуть бути сусіди, які чули факт вчинення насильства, або ж друзі, родичі, лікарі, хто завгодно, хто міг стати свідком, може бути залучений.
Перші притягнення за економічне насильство можуть бути лише до адміністративної відповідальності, однак вчинення систематичного домашнього насильства може бути підставою до притягнення до кримінальної відповідальності.
І останній, але дуже важливий аспект.
На жаль, часто військові та ветерани, які стали жертвами економічного насильства, не заявляють про це та не звертаються по допомогу. Бо правоохоронці самі ж стигматизують чоловіків, що страждають від домашнього насильтсва. Одразу в хід ідуть всі можливі стереотипи, насмішки, це не сприймають всерйоз. Але це серйозна і важлива проблема, яка виходить за рамки жартів про "його гроші — її гроші" і може нанести серйозну шкоду здоров'ю, як психічному, так і фізичному.
БО "Vesta" закликає не замовчувати такі випадки і звертатись по допомогу. Якщо сумніваєтесь, юристи БО "Vesta" завжди вас проконсультують.