Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

У першій половині березня відзначається Всесвітній тиждень знань про мозок. Сьогодні розповімо, як мозок реагує на стрес і що робити, щоб із цим впоратись.

Дата: 14.03.2025 14:02
Кількість переглядів: 20

реакція мозку на стрес, як підсилювати емоційну стікість

Стрес — природна реакція організму на чинники, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоровʼю людини. В умовах війни та щоденних викликів багато з нас переживають травматичні події і емоційну напругу.

Якщо стрес не зменшується, він може стати хронічним та спричинити проблеми зі здоровʼям: порушується сон, підвищується рівень тривоги, знижується імунітет та працездатність. А також вплинути на мозкові системи, повʼязані з розумовою діяльністю та мотивацією.

📌 Під час стресових ситуацій наш мозок активує виділення таких гормонів, як адреналін і кортизол. Мозок отримує сигнал про небезпеку й мобілізує внутрішні резерви організму, тому збільшується серцебиття, прискорюється дихання, підвищується витривалість і больовий поріг.

📌 Також ділянки нашого мозку активізують функції, пов’язані з патологічним накопиченням: стрес підвищує ірраціональні страхи, які перевершують здатність мозку до раціонального ухвалення рішень. Крім того, хронічний стрес — одна з головних причин появи симптомів вигорання на роботі.

Оскільки стрес є невідʼємною частиною нашого життя, необхідно навчитися правильно на нього відповідати та знаходити способи зменшити його вплив.

Як можна підсилювати емоційну стійкість?

🔸 Дотримуйтеся цінностей. Вони додають нам орієнтири й сенси. Рух по життю згідно із цінностями робить його більш насиченим і цікавим навіть у найважчі часи.

🔸 Турбуйтеся про мозок і ментальні ресурси. Для цього сформуйте такі корисні звички, як достатній сон, здоровий інформаційний “раціон”, збалансоване харчування, фізична активність, спілкування з близькими.

🔸 Якщо відчуваєте безпорадність — зробіть вправу “Кола контролю”. Намалюйте два кола, одне в одному. У маленькому колі запишіть усе, що ви можете контролювати. А у великому, зовнішньому, колі — речі й питання, які вас турбують, але на які вплинути неможливо. Щоби почуватися спокійніше, спрямовуйте увагу на те, що можете контролювати та змінювати на краще.

Більше порад — в “Аптечці самодопомоги”, розділ 5: https://howareu.com/self-help.

❗️Якщо вам важко впоратися зі стресом самостійно, зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Лікар огляне пацієнта, надасть ментальну підтримку та складе план лікування. Або ж направить на консультацію до вузькопрофільного спеціаліста.

📌 З січня 2025 року безоплатні послуги з підтримки психічного здоровʼя надають всі медзаклади, які уклали договір із НСЗУ на пакет “Первинна медична допомога” — це понад 2,5 тис. закладів по всій країні.

Сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медсестри й медбрати, які працюють у законтрактованому із НСЗУ закладі ПМД, пройшли навчання за програмою mhGAP, яке дає базові знання з ведення психічних розладів. Розробка курсу відбувалася в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативи першої леді Олена Зеленська.

НСЗУ Національна служба здоров'я України 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь