Новомова — це підміна понять, зміна смислів і створення слів, що спотворюють реальність.
Прийом “новомови” добре описаний у творі Джорджа Орвелла “1984”, в якому режим правлячої партії замінює слова на такі, що мають протилежне значення. Наприклад, “війна” стає “миром”, а “рабство” – “свободою”.
Як це працює?
заміна неприємних слів м’якшими;
негативне подається як позитивне;
розмиті фрази без конкретики.
Саме так і працює прийом підміни понять: використовують слова для позначення протилежних явищ, щоб завуалювати те, що відбувається в реальності.
Коли слова перестають означати те, що вони мають означати, людина втрачає здатність критично мислити й оцінювати реальність. Новомова розмиває межі між правдою і брехнею, добром і злом.
Тож будьте уважні до слів. Аналізуйте, хто і з якою метою використовує певні слова, не піддавайтеся емоційному впливу гучних фраз та звіряйте слова з реальністю, а не сліпо їм вірте. Пам’ятайте: слова, як і їхні значення, важливі.
Цей матеріал опубліковано в межах проєкту «Медіа- та інформаційна грамотність у воєнний час: будуємо інформаційну стійкість», який реалізується Центром демократії та верховенства права спільно з Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у партнерстві із UNESCO Ukraine та за підтримки Японії Посольство Японії в Україні / 在ウクライナ日本国大使館 / Embassy of Japan in Ukraine.
Центр демократії та верховенства права