Як по-різному прикрашають яйця в різних куточках Європи — від України до Греції
Писанки — це більше, ніж просто розфарбовані яйця. Це стародавні символи життя, сонця, захисту й любові. Це тихий голос предків, що говорить крізь орнамент.
У 2024 році Міжурядовий комітет ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини на 19-й сесії визнав українську писанку культурним надбанням людства.
«Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» — це перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією, який внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Це визнання стало можливим завдяки рокам кропіткої праці — робота над номінацією почалася ще у 2017 році після зустрічі з українською спільнотою в Естонії.
Раніше світ також визнав петриківський розпис, косівську мальовану кераміку та кримськотатарський орнамент орьнек. І з кожним таким кроком міжнародна спільнота підкреслює, що українська культура є невід’ємною частиною світового надбання, яка базується на повазі до творчого розмаїття та традицій народу.
Писанкарство — це своєрідний мовчазний діалог України з Європою, який триває тисячоліттями. І якщо писанка — це код культури, то її прочитання свідчить: ми в Європі, бо ми творили її разом.
Дізнайтеся у каруселі, як по-різному прикрашають яйця в різних куточках Європи — від України до Греції.
Матеріал створено у співпраці з @recovery_support_unit , який реалізується UNESCO при МКСК. Проєкт імплементує Громадська спілка "Фонд підтримки реформ в Україні"
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України