A A A K K K
для людей із порушенням зору
Нижньосірогозька селищна територіальна громада
Генічеський район, Херсонська область

Безвідсоткові гроші на бізнес: як одержати до 250 тис. грн. Особистий досвід підприємців

Дата: 13.10.2023 16:48
Кількість переглядів: 8

Від липня в Україні працює держпрограма фінансування мікробізнесу на суми від 50 до 250 тисяч гривень. Обсяг може здатися незначним, однак, на відміну від інших держпрограм з підтримки підприємців, у цій майже немає обмежень щодо сфери діяльності, грантові кошти не видаються під відсоток, а витратити їх можна на досить широке коло цілей, зокрема на виробничу техніку, оренду та рекламу.

Також за умови дотримання кількох умов фінансування не потрібно буде повертати державі. Умов є три: офіційно взяти на роботу одного-двох співробітників (залежно від розміру гранту), сплачувати податки та пропрацювати не менш ніж три роки.

UBR.ua поспілкувався з підприємцями, які вже отримали грант, та з'ясував, чи виникали в них складнощі в процесі подання та розгляду заявки, наскільки реально пройти відбір на видачу гранту, як швидко кошти надходять заявникам, а також про інші особливості держпрограми.

Хто, скільки та на що може отримати грант

Видача грантів відбувається у межах більш масштабної держпрограми "єРобота", націленої, як можна здогадатися з назви, на збільшення робочих місць в країні.

Згідно з нею безвідсоткове фінансування надається також переробним виробництвам (програма "Новий рівень") на суму до 8 млн грн у разі працевлаштування 25 осіб та фермерам на створення садового, ягідного або виноградного господарства (видається до 400 тис. грн на 1 га за умови працевлаштування 6-10 постійних та 125-425 сезонних робітників) або на розвиток тепличного господарства (грант – до 7 млн ​​грн, працевлаштувати потрібно від 40 осіб).

Програма "Власна справа", що тут розглядається – єдина, яка, бувши розрахованою на мікропідприємства (тобто згідно з Господарським кодексом, на ті, в яких кількість співробітників не перевищує 10 осіб, а річний дохід – 2 млн грн), при цьому не вимагає від бізнесменів власних вкладень. Так, програма для переробних виробництв "Новий рівень", під яку також може підпадати мікробізнес, має на увазі не менш ніж 50% фінансової участі в ній від отримувача гранту.

У "Власній справі" може взяти участь також малий бізнес – з кількістю співробітників до 50 осіб та річним доходом максимум 10 млн грн. Однак у будь-якому випадку компаніям потрібно створити лише 1-2 робочих місця, а не десятки, як в інших держпрограмах.

Подати заявку на отримання мікрогранта може і громадянин України, але у разі її задоволення йому поставлять в обов'язок протягом 15 днів створити ФОП або юрособу.

Від кількості співробітників залежить сума гранту з "Власної справи":

  • якщо планується працевлаштувати одну особу, то підприємець може розраховувати на фінансування від 50 до 150 тис. грн.;
  • якщо двох – від 50 до 250 тис. грн.

Конкретну суму має назвати сам підприємець у бізнес-плані, подати який необхідно разом із заявкою. Зокрема в ньому належить навести розрахунки вартості товарів та послуг, на які грант буде витрачено, а також обгрунтування необхідності їхньої закупівлі для бізнесу. Можливі напрямки інвестицій, як й інші умови видачі гранту, регламентовані постановою Кабміну.

Окремі серед зазначених категорій витрат не обмежуються в обсязі, тобто теоретично грант можна повністю витратити на них. Це закупівля виробничого обладнання або використання комерційної концесії – інакше кажучи, купівля франшизи. За іншими вказаними у переліку категоріями витрат встановлено ліміт:

  • на маркетинг та рекламу можна витратити не більш ніж 10% гранту;
  • на орендну плату нежитлового приміщення – не більш ніж 25%;
  • на закупівлю програмного забезпечення, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану, а також на свійських тварин, насадження, посівний матеріал – не більш ніж 50%;
  • на лізинг устаткування – також не більш ніж 50%. При цьому лізинг особистих транспортних засобів, зокрема авто та мотоциклів, грант не покриває.

Обов'язки: коли потрібно найняти працівників та чи треба сплачувати податки

Як вже було зазначено вище, після отримання гранту підприємець буде зобов'язаний виконати три умови – створити робочі місця, сплачувати податки та здійснювати діяльність протягом щонайменше трьох років. Ці умови вказано в інструкції отримання гранту на сайті "Дія", однак щодо кожної з них є свої нюанси.

Безпосередньо в тексті постанови Кабміну єдиним обов'язком, який прямо накладається на одержувача гранту, є оформлення одного або двох співробітників (залежно від суми) не більш ніж за шість місяців після зарахування грантових коштів на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому на реалізацію програми банку (зараз таким є Ощадбанк).

Також працівників потрібно працевлаштувати не менш як на 24 місяці. У разі їхнього звільнення до закінчення дворічного терміну на робочі місця, що звільнилися, має бути знайдено заміну.

При цьому фактично текст постанови підштовхує підприємця до сплати податків, хоча, нагадаємо, на час воєнного стану ФОПам дозволили не сплачувати єдиний податок та єдиний соцвнесок.

По-перше, якщо бізнес не виконає обов'язкової умови договору, яким є працевлаштування співробітників, то йому доведеться повернути суму гранту, але за вирахуванням сплачених податків та ЄСВ.

По-друге, відсутність у бізнес-плані таких статей витрат, як зарплати працівникам, податки та ЄСВ, є підставою для відхилення заявки на етапі її розгляду.

Щодо зазначеного в інструкції на сайті "Дія" обов'язку здійснювати діяльність не менш ніж три роки, то у постанові уряду імперативно таке завдання не ставиться, а лише одне завершення діяльності раніше трьох років жодних наслідків для підприємця мати не повинно.

Втім, згідно з постановою, Державний центр зайнятості (ДЦЗ), який курирує програму, повинен здійснювати контроль та моніторинг виконання умов договору за допомогою виїзних перевірок протягом трьох років з дня його укладання або до повного виконання одержувачем гранту обов'язкової умови договору, єдиною з яких, нагадаємо, є працевлаштування.

Складнощі на практиці: бізнес-план

У ДЦЗ нам надали контакти та інформацію про декого з підприємців, які вже встигли отримати грант. Серед тих, з ким поговорив UBR.ua, ні в кого не виникло суттєвих проблем у процесі подання та розгляду заявки. Ба більше, деякі наші співрозмовники вказували, що без грантових коштів не зважилися б розпочати бізнес під час війни.

"Я вирішила відкрити бізнес ще до війни, але її початок поставив мене в глухий кут. Коли мені дали інформацію про існування такої програми, я вирішила – почну справу, якщо схвалять грант", – розповіла нам засновниця виробництва корисних солодощів Валентина Павлюк.

Проте окремі складнощі в бізнесменів виникали. Насамперед вони були пов'язані зі складанням бізнес-плану. Як зазначила нам Дар'я Литвин, малярно-рихтувальний цех якої отримав грант на 238 тис. грн, всі зазначені в планах найменування товарів мають дослівно збігатися з назвами накладних від магазинів та підрядників, які потрібно передавати до банку для отримання грошей – якщо у назвах будуть розбіжності, то банк гроші не виділить. На початку Литвин про це не попередили.

"Наприклад, в мене в бізнес-плані було вказано шліфувально-полірувальну машинку, а в накладній від магазину вона значилася як полірувально-шліфувальна. Подібні [дрібні] нестикування відбувалися по всій номенклатурі товарів. На щастя, продавці техніки пішли нам назустріч та змінили назви", – пояснила Литвин.

Крім вказівки напрямків витрат гранту, підприємцю потрібно заповнити у заявці на його отримання широкий перелік відомостей: починаючи від формальних (контактні дані, місце реєстрації, основний вид діяльності) до складно прогнозованих, на кшталт щомісячного планового виторгу проекту, потенційної кількості споживачів, періоду окупності.

Валентина Павлюк, яка отримала грант на 250 тис. грн, вказала у розмові з UBR.ua, що розрахувати річний дохід та інші подібні показники було "дуже складно" через невизначеність воєнного часу. Однак, на її думку, якщо у підприємця є чітка ідея, якою він "горить", то йому вдасться розібратися в цих питаннях. У всякому разі, Павлюк не вдавалася до допомоги консультантів під час складання бізнес-плану, самостійно заповнивши заявку в "Дії".

Як проходить відбір та наскільки високою є можливість отримати грант

Після отримання заявок та бізнес-планів їх оцінює уповноважений банк. Перевірці та оцінюванню підлягає як ділова репутація заявника (зокрема кредитна історія, податкові борги, арешт майна, банкрутство), так само й бізнес-план – його реалістичність, наявність бізнес-досвіду в заявника, наявність в нього власних активів.

Якщо внаслідок оцінки претендент на грант отримає 99 балів або більше, то на нього чекає співбесіда в регіональному центрі зайнятості. За співбесіду підприємець може здобути ще до 50 балів. На грант можуть претендувати проекти, підсумковий результат яких є вищим за 130 балів.

Остаточне рішення про схвалення фінансування має ухвалити ДЦЗ протягом 10 днів після кінцевої дати поточної черги подання заявок. Якщо необхідну кількість балів набрали більше проектів, ніж передбачає фінансування для поточної черги, то насамперед отримують грант претенденти з найбільшою кількістю балів – інші проекти, що успішно пройшли оцінку, переносяться на наступний період. Їхні заявки ДЦЗ розгляне повторно.

Згідно з повідомленнями на сайті ДЦЗ, кожні два тижні, протягом яких триває один період подання заявок на грант, Центр отримує близько тисячі таких заяв. У повідомленнях не зазначено, скільки заявок в середньому отримують схвалення на видачу коштів за один період, однак у ІХ періоді з 17 до 30 жовтня (останньому, щодо якого публікувалася інформація) з-поміж 784 заявок переможними виявилися близько 250.

Якщо враховувати передбачений програмою обсяг фінансування на один період, що становить 480 млн грн, то максимально кошти може бути видано майже двом тисячам проектів – якщо кожен з них запросить по 250 тис. гривень.

Складнощі на практиці: кошти переводять із затримкою

Всі співрозмовники UBR.ua наголошували на суттєвій затримці між підписанням договору про мікрогрант, відкриттям спецрахунку в Ощадбанку та отриманням коштів. У випадку Дар'ї Литвин затримка склала півтора місяця. Вона вважає, що це було зумовлено багатоступінчастою процедурою зарахування грошей на рахунок, в якій беруть участь ДЦЗ, Мінекономіки та Державна казначейська служба.

"Однак ФОП потрібно відкрити одразу після підписання договору – і тоді податкова візьме тебе на замітку. Втім, я не почала платити єдиний податок до зарахування коштів на рахунок. Все пройшло нормально", – поділилася досвідом Литвин.

Зазначимо, постанова КМУ дає шість місяців з моменту зарахування мікрогранта на рахунок на те, щоб його витратити, – після закінчення цього терміну всі невикористані кошти Ощадбанк поверне Мінекономіки.

Багатомісячна затримка щодо переказу коштів на спецрахунок стала несподіванкою також для засновниці виробництва корисних солодощів Валентини Павлюк.

"Я думала, що гроші переведуть майже одразу. Але доступ до них я отримала лише місяць тому, хоча видачу гранту мені схвалили влітку. Гроші перераховують досі. Мені пояснили, що така накладка виникла через те, що я була однією з перших, хто отримав грант", – вказала вона.

Тривалість перерахування коштів не лише призвела до відстрочення запуску бізнесу Павлюк, але й змусила її переглянути перелік товарів. Через зростання курсу долара частина техніки подорожчала у гривні, тож її вартість вже не вкладалася у грантові 250 тис. грн.

"На щастя, нам дозволили придбати техніку таких самих категорій, які було вказано в бізнес-плані на початку, але інших моделей. Я почала шукати менш якісні та дешевші товари, але які мені підходять. Довелося купити морозилку трохи меншу, але загалом це не проблема – ми підлаштувалися", – пояснила Павлюк.

Згідно з постановою КМУ, у разі подорожчання товару підприємець, який отримав грант у розмірі меншому за граничні 250 тис. грн, може претендувати на доплату для його придбання в межах цієї граничної суми. Для цього потрібно звернутися до регіонального центру зайнятості та Ощадбанку. Також бізнес може змінити цільове призначення видатків гранту в бізнес-плані, але відповідну необхідність потрібно обгрунтувати ДЦЗ.

Іноді змінювати цільове призначення гранту доводиться не через подорожчання товару та навіть не за примхою підприємців. Як розповіла нам Аліна Лень, представник соціального Sunshine Cafe, де працюють люди з синдромом Дауна, на частину схвалених видаткових пунктів у її бізнес-плані згодом Ощадбанк кошти не виділив, вважаючи їх нецільовим використанням гранту. Зокрема, фінансувати не стали форму для персоналу.

Чи можна покращити грантову програму

Вищеописані проблеми можуть значною мірою пояснюватись тим, що співрозмовники UBR.ua отримували гранти одними з перших, коли всі механізми та процедури було не до кінця відпрацьовано. Щодо решти "Власна справа" отримує позитивні відгуки від її учасників – як видно, серед них є як підприємці без значного досвіду ведення бізнес-діяльності, так само й чинні проекти. Схвалення отримують проекти широкого кола сфер: від соціальних, на кшталт Sunshine Cafe, до, згідно з наданою ДЦЗ інформацією, підприємства з пошиття військового одягу, салону краси, медклініки, міні-пекарні.

Державний центр зайнятості


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь